Bodrum’da köylüden taş ocağı protestosu.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde taş ocağı yapılması için ağaçların kesildiğini iddia eden bir grup köylü ve çevreci, eylem yaptı. Bodrum'un Çamlık köyünde toplanan grup, bölgedeki 4 hektarlık alanda ağaç katliamı yapılmaya başlandığını ve şimdiye kadar 100 ağacın kesildiğini iddia etti.

Pankartlar taşıyan, slogan atan köylüler, daha sonra ağaç katliamı yapıldığı iddia edilen bölgeye geldiler. Zincirlerle kendilerini ağaca bağlayan köylüler, yapılanın ağaç katliamı olduğunu ifade ederek, arıcılık sektörünün zarar göreceğini söyledi. Gruptakiler, küçük bir çocuğa arıcı kıyafeti giydirerek protesto gösterisinde bulundu.

Doğa Savaşçıları Derneği Başkanı Zafer Murat Çetintaş, eylemde yaptığı basın açıklamasında, ağaçların, bölgeye taş ocağı yapmak isteyen özel bir firma tarafından kestirildiğini ileri sürdü. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca, Çamlık köyünde taş ocağı yapılmak amacıyla özel bir firmaya go hektarlık bir alan tahsis edildiğini savunan Çetintaş, şöyle dedi:

"Bu alanın 4 hektarlık bölümünde ağaç kesilme işlemleri başladı ve şimdiye kadar 100 ağaç kesildi. Kesilen ağaçlar, 8-18 yaşları arasında. Bölgede yaşanan ağaç ve doğa katliamıdır. Bu doğa katliamının önüne geçilmelidir."

Söz konusu bölgenin birinci derecede SİT alanı olduğunu ve bölgede tarihi kalıntılar bulunduğunu öne süren Çetintaş, "Buradaki köylüleri kutluyorum. Hepsi son derece bilinçli bir şekilde hareket ediyor. Bizler de onlara destek vermek amacıyla buradayız. Perşembe günü TBMM'ye giderek konuyu bölge milletvekilleriyle görüşeceğiz" dedi.

Birgün – 09.01.2007