Bodrum’da imar yetkisi mahkemelik

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Bodrum Yarımadası’nı turizm ve doğal kültür bölgesi ilan etmesine karşı dava açıldı.

Savaş Nur

NTV-MSNBC
Güncelleme: 20:11 TSİ 07 Şubat 2007 Çarşamba

BODRUM – Son yıllarda yaşanan betonlaşmayla sık sık gündeme gelen Bodrum’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bölgenin imar yetkisini merkeze alma çalışmaları tartışılıyor. Bodrumlulara göre, imar yetkisinin bakanlığa devredilmesi, halkı mağdur durumda bırakacak. {nomultithumb}

Bodrum Ortakent Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na açtığı davayla, yetki karmaşasına son verilmesini istiyor.

Kocadon, “Dava Bodrum ve çevresinin, Turizm ve Doğal Kültür bölgesi ilan edilmesiyle ilgili bir dava. Seçilmiş insanların, imar yetkilerinin elinden alınarak Ankara’ya devredilmesi. Burada cezalandırılan halk. Yetki belediye başkanlarının elinden alınmış gözükse de, burada mağdur olan halktır. Biz seçilerek geldi. Bakanımızdan farkımız var, bakanımız seçildikten sonra atanmıştır, belediye başkanları ise atanmazlar seçilirler. Bodrum yarımadası için üzücü bir karar. Ortak bir projeye karşı değiliz. Ama resen onama yetkisi olan bir yere ben sıcak bakmam” dedi.

Bodrum’un artık dünya şehri olduğunu belirten Kocadon, yerel yönetimlerin güçlendireceğini söyleyen hükümetin böyle bir karar almasını anlayamadıklarını da vurguladı.

Kocadon, “En iyi yönetim şekli yerinde yönetimdir. İnşallah bu talihsiz karardan dönülür. Bodrum bugüne kadar kendi imkanlarıyla buraya kadar geldi. Bundan sonra da devam eder. Bodrum yarımadasının belediye başkanları olarak nerede nefes alınacağını, nerede konut yapılacağını bilen adamlarız. Kuş bakışı bakmakla, Ankara’dan Bodrum’un sorunlarına çare üretilemez” dedi.

Bodrum’da 30 yılda yaşanması gereken yapılaşmanın son 4-5 yılda gerçekleştiğine dikkat çeken Kocadon, bunda tüm bakanların imzalarının olduğuna da dikkat çekerek, “Daha önceki 25 binlikler bakanlık tarafından yapılırdı. Bodrumlu belediye başkanları 25 binliğin dışında plan yapma hakkına sahip değil. İnsanların gözden kaçırdığı bir şey var. 25-30 yılda geleceği yere bodrum 4-5 yılda geldi. 25 binlik yapılırken bütün bakanlıkların onayı vardı. Bodrum belediyelerini suçlamak niye? Bodrum dünya şehri olmuştur. Bu ligde yerini aldı, mücadele ediyor. İstanbul’dan sonra ikinci göz bebek. Rant otomatikman arttı” diye konuştu.