Bodrum yat korunağı ile rahatlayacak

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde yapılacak olan ‘yat korunağı’ ile hem ana limanın rahatlatması hem de denizcilik sektörünün ileriye dönük ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanıyor. Bodrum Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Bodrum AŞ’de görevli olan İnşaat Mühendisi Ümit İren, Gümbet Koyu’na yapılacak yat korunağına kış aylarında 150, yaz aylarında ise yaklaşık 200 yatın bağlanabileceğini vurgulayarak “Projeyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Yat korunağında beton yüzer iskele ve bunu kötü hava şartlarından koruyan dalga kıran sistemi kurulacak. Dalgakıran beton yüzer bloklardan oluşacak. Yat korunağı, Bodrum içindeki ana limanı rahatlatmak ve denizcilik sektörünün ileriye dönük ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılacak” dedi.

BETON YÜZER İSKELE

Bodrum Belediyesi Liman İşletme Müdürü İbrahim Arkula ise, yat korunağında, Bodrum Belediyesi tesislerinde üretilen 15 metre boyunda,

3 metre genişliğinde ve 1 metre 30 santimetre yüksekliğinde beton yüzer iskelelerin, birbirine bağlanarak iskele şeklinde kullanılacak. Dalgakıran olarak kullanılacak olan bloklar ise daha farklı boyutlarda olacak” dedi. Arkula, “Bu blokların, 90 ton ağırlığında, deniz seviyesinden 1 metre yükseklikte olmasının planlandığını ve önümüzdeki günlerde ODTÜ laboratuvarında

yapılan model çalışmaları sonucunda dalgakıran blokların Bodrum’da üretileceğini belirtti.

ODTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner de, yat korunağı yapılması amacıyla ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi’nde dalgakıran modelleri üzerinde çalışmalar yapıldığını söyledi.

ESNAFA KATKI SAĞLAYACAK

ORTADOĞU Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kıyı Mühendisliği laboratuvarında ‘Gümbet Yat Korunağı Projesi’nin hidrodinamik testlerinin ve analizlerinin yapıldığını belirten İren, “Yat korunağının modeli üzerinde yapılan bu testlerle, korunak hakkında uygun verilere ulaşması sağlanacak. Ayrıca yat korunağının faaliyete geçmesiyle birlikte, Gümbet’te kış sezonunun daha hareketli geçecek ve esnafa katkı sağlayacak” diye konuştu.

Fikret HIDIR – 26.07.2007 Akşam Ege