Bodrum koylarında, Gökova’da umutlu bekleyiş

Nedim Atilla

Geçen yıl aklı başında herkes gibi ben de imza vermiştim, “Maviyol Girişimi”nin ‘Doğal Denge Korunacak Mavi Yol Yaşayacak’ adlı kampanyasına… Tam 125 bin imza toplanmıştı. Yine ülkesinin geleceğini düşünen herkes, “Türkiye’de artık sonu gelmiş olan bakir kıyılarımızın betonlaşmasına neden olacak turizm amaçlı tahsisler acil olarak durdurulup tüm kıyılarımızı kapsayan ve tüm tarafların katılımıyla hassas envanter çalışmalarına dayanan bir kıyı yönetim planı yapılmalıdır” diyorlar.

Ve geçen hafta iyi bir haber geldi Ankara’dan… Danıştay 6. Dairesi’nin Antalya Barosu’nun yaptığı başvurunun ardından koyların tahsis yoluyla imara açılmasına “dur” demesi sevinçle karşılandı. Bodrum koyları ve Gökova’da… Bodrum’dan da yaptıkları benzeri hukuksal başvurunun da lehte sonuçlanmasını beklediklerini belirten Mavi Yol Girişimi üyeleri, “Tahsislerle ilgili yangından mal kaçırır gibi Ankara’dan atılan adımlar, gene Ankara’dan geriye döndü” yorumunu yapıyorlar şimdi.

Danıştay 6. Dairesi, Antalya Barosu’nun başvurusu sonrasında 53 arazinin tahsisiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Bu arazilerden 8’i Muğla sınırları içinde yer alıyor. Koylara sahip çıkmak amacıyla geçen yıllarda oluşturulan Mavi Yol Girişimi üyeleri, bu 8 arsadan 3’ünün Bodrum sınırları içinde bulunduğunu belirterek, hukuksal mücadelenin sürdüğüne dikkat çekiyorlar. Muğla’da kurtulan 8 araziyi sayalım: Gökova Körfezi Kissebükü Koyu, Yalı Beldesi Mazı Köyü Küçük Kissebükü Koyu, Yalı Beldesi Mazı Köyü Kissebükü Çamkoru Koyu, Göltürkbükü Beldesi Gökburun Körfezi, Göltürkbükü doğusu Açık Koy, Göltürkbükü batısı Çamlık Koyu, Fethiye Manastır Koyu, Marmaris Adaköy Mevkii.

Danıştay 6. Dairesi, geçtiğimiz günlerde Kamu Arazisinin Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik’in madde 7 ve 11/1-d yürütmesini durdurduğunu açıklamıştı. Maviyol Girişimi de imza kampanyasıyla tahsislerin iptali için yaklaşık 125 bin imza toplamıştı. Bu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşleri Daire Başkanlığı, ön tahsis bedeli ödeyen yatırımcıların teminatlarını geri ödeyeceğini açıkladı.

Hukuk alanındaki mücadeleyi de sürdürmekte kararlı Bodrumlu girişimciler. Girişim Grubu Üyesi Pınar Türker, tahsisle ilgili yasal düzenlemelerin Anayasa Mahkemesi’ne taşınacağını belirterek, “Çünkü bakanlık uygulamasında Anayasa’ya aykırılık iddiası var. Anayasa, devlete ‘ormanları koruma ve orman alanlarını genişletme’ görevi vermiştir. Yine Anayasa’da ‘devlet ormanlarının mülkiyetinin devrolunamayacağı’ hükmü oldukça açıktır” diyorlar.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Danıştay 6. Dairesi’nin almış olduğu yürütmeyi durdurma kararına Danıştay Üst Kurulu’nda itiraz etmişti. Ama hemen sevinmeyin.

Akşam – 06.04.2007