Boğaz’ın üçüncü köprüsünün güzergahı belli oldu

İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprünün güzergahı uzun süredir merak konusuydu… Ulaştırma Bakanı Yıldırım köprünün Garipçe-Poyrazköy'den geçeceğini açıkladı.

ANKARA – İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprünün yeri sonunda belli oldu.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım üçüncü köprü güzergahına ilişkin açıklama yaptı.
Yıldırım şunları söyledi: "Seçilen güzergah orman değeri düşük alanlardan geçilmesi tercih edildi. Ağaçlar boş olan kömür ocaklarına nakledilecek. Yeşil alanların olumsuz etkilenmemesine dikkat edildi. Üçüncü köprü geçişi Garipçe ve Poyrazköy mevkiinde olacak.
Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul'un batı sınırında, Kınalı mevkisinde TEM Otoyolu Kavşağı'ndan başlamakta, kömür ocakları mevkisini kat etmekte, İstanbul Boğazı'nı ise 1275 metre ana açıklığı olan bir asma köprü ile geçmektedir."
6 MİLYAR DOLARA MALOLACAK
Projenin toplam maliyeti 6 milyar dolar civarında olacak; buna kamulaştırma bedeli olan 1.5 milyar dolar da dahil. Üçüncü köprü güzergahının yaklaşık yüzde 70'i kamu arazileri içinden geçecek. Projede kamu-özel sektör işbirliği hedefleniyor.
İHALEYE BU YIL ÇIKILACAK
Bu yıl içinde ihaleye çıkılması planlanıyor. Projenin tamamı ihale gerçekleşip, yüklenici firma bulunduktan sonra etap etap gerçekleşecek. Tamamı 4-5 yıl içinde bitirilmiş olacak. Projede sadece araç geçişi öngörülüyor.
KÖPRÜ HATTININ YARISI ORMAN ARAZİSİ
Garipçe-Poyrazköy hattında özel arazi oranı yüzde 16, orman arazisi yüzde 48, 2B'li alan yüzde 11, Hazine arazisi yüzde 16, askeri bölge yüzde 11 düzeyinde bulunuyor. Bu bölgede kamulaştırılacak bina sayısı ise  222. Bakan Yıldırım, orman arazisinin birçok kısmının artık orman kısmını yitirmiş araziler olduğunu belirtti.
Kaynak: Ege'de Sonsöz – 29.04.2010 {nomultithumb}