BOĞAZ’A ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ PROJESİ: Üçüncü köprü DPT’ye gidiyor

BOĞAZ'A ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ PROJESİ: Üçüncü köprü DPT'ye gidiyor

İstanbul Boğazı'na yeni bir köprü yapımını da içeren otoyol projesinin fizibilitesi, bu hafta Devlet Planlama Teşkilatına (DPT) gönderilecek. İstanbul'da yapımı planlanan "3. Boğaz Köprüsü ile Kuzey Marmara Geçişi Otoyolu Projesi"nde özellikle Boğaz'a yapılacak üçüncü köprü ayağı büyük önem taşıyor. Ulaştırma Bakanlığı, güzergahı buna göre hayata geçirecek. Güzergah, Anadolu yakasında Akyazı ile Avrupa yakasında Kınalı kavşağı hattında olacak. Güzergahın İzmit sınırları içindeki bölümü ile İstanbul'un batı yakasında Hadımköy ile Kınalı arasındaki bölümü netleştirildi ancak Çatalca ile Gebze arasındaki kesimindeki güzergaha, üçüncü köprünün noktasal olarak yerinin belirlenmesiyle son şekli verilecek.

İMAR PLANLARI BELİRLEYİCİ

Projede, üçüncü köprünün yerini, İstanbul Büyük-şehir Belediyesinin imar planları, İstanbul'un gelecekteki yerleşim ve sosyal alanlar ile trafik üretecek alanların tespiti belirleyecek. Özellikle gelecekte kentte trafik üretecek donatıların saptanması, projenin en önemli ayaklarından birisi olarak gösteri-

liyor. Alınan bilgiye göre, projenin fizibilitesi üzerindeki çalışmalarda sona gelindi. Ulaştırma Bakanlığı, fizibilite raporunu bu hafta içinde DPT'ye göndermeyi planlıyor. İnceleme sonrasında Yüksek Planlama Kararı'nın alınmasıyla projenin ihale hazırlıkları başlayacak. Bakanlık, projeyi bu yıl ihaleye çıkarmayı hedefliyor.
 
Birgün / 07.04.2008