‘Boş vakitlerinde çevreci oluyorlar’

RİZE (Cumhuriyet) – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, memleketi Rizede yaptığı konuşmada çevrecileri hedef aldı. Çevreciler için Boş vakitlerinde bu işi yapıyorlardiyen Erdoğan, 50-60 kişi birlikte yürüyorlar, yanlarına medyayı da alıyorlar. Sanki Türkiye yürüyormuş gibi davranıyorlar dedi.

Önceki gece geç saatlerde Rizeye ulaşan Erdoğan, evinin bulunduğu Güneysu ilçesi girişinde kalabalık bir grup tarafından karşılandı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Dünya genelinde dolaştığımız, gittiğimiz yerlerde artık Türkiye bu bölgede gündem belirliyor. Gündemlerin değişmesine, oluşmasına yardımcı oluyordiye konuştu.

‘50-60 kişi birlikte yürüyorlar’

Dün de bir dizi törene katılan Erdoğan, konuşmasında bu kez çevrecileri hedef aldı. Karadenizde yapılması planlanan hidroelektrik ve nükleer santrallara karşı son dönemde eylemlerini yoğunlaştıran çevreciler Erdoğanı rahatsız etti. Erdoğan, Dünyanın her yerinde çevreciler var, bu insanlar boş vakitlerinde bu işi yapıyorlar dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günayın Turizm Teşvik Yasasına yönelik eleştiriler üzerine söylediğiAsıl çevreci benim sözlerini bu kez Erdoğan kullandı. Erdoğan da asıl çevrecinin kendisini olduğunu savunarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde neler yaptığım ortadadırdiye konuştu. Çevrecilerin yaptığı yürüyüşlere de tepki gösteren Erdoğan, 50-60 kişi birlikte yürüyorlar, yanlarına medyayı da alıyorlar. Sanki Türkiye yürüyormuş gibi davranıyorlardeğerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Sinoptaki nükleer santral protestolarıyla ilgili olarak ise Aslında biz nükleer santralı Akkuyuda yapıyoruz. Adresi yanlış almışlardiye konuştu.

Cumhuriyet – 23.08.2008