Bölünmeye karşı eylem planı

TEPKİLER, YARGIYA VE SOKAĞA TAŞINIYORBölünmeye karşı eylem planı

AKP’nin Konak, Karşıyaka ve Bornova’yı bölüp, Karabağlar’la Bayraklı’yı ilçe yapma girişimi adeta isyana yol açtı. Hükümeti vazgeçirmek için imza kampanyaları, yürüyüşler düzenlenecek, dava açılacak

Utku Bolulu – GÜNÜN HABERİ

CHP, kalelerini savunuyor
HÜKÜMETİN, İzmir’de, ''CHP’nin kaleleri'' diye bilenen Konak’tan Karabağlar’ı, Karşıyaka ve Bornova’dan bazı mahalleleri koparıp, Bayraklı’yı ilçe yapma tasarısına tepkiler büyüdü. Bornova’da belediye, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve muhtarlar girişimi engellemek için mücadele başlattı.

Başkan ‘sınır dışı’ olacak
OTURDUĞU ev de Bayraklı’da kalacak olan Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan, AKP’lilerin oy hesabıyla hareket ettiğini savunup, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ağır sözlerle eleştirdi. Aydoğan, ''Bu memleketi küfürle idare edebilirsiniz ama adaletsiz edemezsiniz'' dedi, yargıya başvuracaklarını söyledi.

''Millet sandıkta yanıt verir''
AYDOĞAN, ''Çapsız politikacılar, 3 mahallenin (Manavkuyu, Mansuroğlu ve Osmangazi) Bornova’dan koparılmasıyla seçim kazanabileceklerine genel merkez yöneticilerini ikna etmiş. Bunu hazmedemeyiz. Yasal haklarımızı kullanacağız. Tasarıyı değiştirsinler. Böyle çıkarsa da millet sandıkta yanıt verir'' diye konuştu.

Muhtarlar ayaklandı

Osmangazi Muhtarı Kemal Gürbulak, AKP’nin kaş yapayım derken göz çıkartacağını söyledi. Mansuroğlu Mahalle Muhtarı Yasemin Yavuz Cener, Bornova’dan kopmamak için yürüyüş yapacaklarını, imza toplayacaklarını açıkladı. Manavukuyu Muhtarı Lütfü Kırkpınar, ''Bu nasıl demokrasi ki halka sorulmuyor? Gerekirse yol kapatırız'' diye konuştu.

Ortak mücadele şart

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, 168 mahallerinden 55’inin yeni kurulacak Karabağlar ilçesine verileceğini söyledi. Tunçağ, ''Hukuki açıdan izlenecek yöntemi araştırdık. Durum, Avrupa Yerel Yönetim İlkeleri’ne aykırı. Halka, ayrılmak veya birleşmek isteyip istemedikleri sorulmalıydı'' dedi.

Oy hesabıyla olmaz

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, yerel seçimlere 1 yıl kala siyasi bir karar alındığını söyledi. Bayraklı’nın ilçe olmasına karşı olmadığını, ancak sınırların AKP tarafından oy hesapları yapılarak çizildiğini öne süren Durak, ''Referandum yapılması iyi olur. Dava açma konusunu da araştırıyoruz'' dedi.

Milliyet Ege / 26.02.2008 {nomultithumb}