Bölge belirlendi yer netleşmedi

İzmir’in EXPO 2015 adaylığı sürecinde riskli bir noktaya sürüklendiğiyle ilgili söylemler gündemde yer alırken, riskin nedenleriyle ilgili farklı açıklamalar geliyor. Kulislerde geçen söylentilere göre, İnciraltı’nda yeni planlama neticesinde mülk sahiplerinin mahkeme yoluna gitmesi

EXPO sürecini etkileyecek bir faktör değil, ancak yerin halen belirlenmemiş olması, ödenek sorununun halen çözülmemiş olması ve zaman daraldıkça dosya kalitesiyle ilgili olasılıklar EXPO’yu asıl riske atan temel unsurlar olarak ortaya çıkıyor.

EXPO organizasyonunun yapıldığı bir çok dünya kentinde taşınmaz sahipleri hukuki yola başvurmuşlar. Kent içinde EXPO’ya yetebilecek ölçülerde kamu alanı bulmak çoğu zaman mümkün olmadığı için seçilen alanda değişik oranlarda şahıs mülkiyeti yer almış. Bu yüzden, yeni düzenlemenin taşınmaz sahiplerini memnun etmemesi, hukuk aracılığıyla çözüm arayışları; BIE’nin daha önce de karşılaştığı sorunlar arasında yer alıyor. Bunun tek istisnası, o da EXPO alanı olarak belirlenen yerde doğal hayatın zarar görebilecek olması. Yani, seçilen EXPO alanında, zarar görebilecek doğal bir doku söz konusu ise ve bu “çevre katliamı”, ulusal ya da uluslararası mahkemelerin konusu olursa, BIE böylesi bir alana sıcak bakmıyor. Çevre sorunlarının dışındaki mülkiyetle ilgili hukuki sorunlar ise EXPO yetkililerinin ilgi alanlarının dışında kalıyor. Çünkü projenin kabul edilmesiyle uygulanması arasındaki uzun süreçte mahkemeler zaten sonuçlanmış oluyor.

İZMİR’İN KARARI

Hükümetin, EXPO alanıyla ilgili verilen kararda İzmir yöneticilerinin tavsiyesini dikkate aldığı biliniyor. Bilinenin aksine Ankara’da yapılan kritik toplantıda farklı alternatiflerin sunulmadığı, görüş birliğiyle İnciraltı’nın işaret edildiği söyleniyor. Olası yerel sıkıntıların önüne geçebilmek üzere, kararın hükümet tarafından sahiplenilmesi ve sözcülüğünün yine hükümet tarafından yapılması uygun görülmüş bir formül olarak ortaya çıkıyor. Ancak, bilindiği gibi, verilen kararın “kesin” olduğu ve değişmeyeceği bakanlık tarafından birkaç kez açıklanmasına rağmen gündem henüz planlama aşamasına gelemedi.

BÖLGE SEÇİLDİ, YER BELLİ DEĞİL

İnciraltı’nın EXPO alanı olarak seçilmiş olması teknik ekibin çalışmalarına başlaması için yeterli bir neden olarak görülmüyor. Teknik ekip halen İnciraltı’nda sınırları belirlenmiş alanın kendilerine ulaşmasını bekliyor. Çok önceden hazırlanmış “proje takvimi”ne göre bu iş için yeterince gecikildi. Şimdi, bir an önce İnciraltı için planlamanın yapılıp EXPO alanının belirlenmesi ve konsorsiyuma belirlenen alan için çalışma yapmak üzere teslim edilmesi gerekiyor. İnciraltı’nın planlamasının nasıl olacağının, yoğunluk, nitelik, kentsel doku ve çevre faktörleri açılarından kamuoyundaki düşünceleri etkileyeceği tahmin ediliyor. Şu anki aşamada oluşan tepkilerin, nasıl şekilleneceği bilinmeyen bir risk üzerine geliştiği, planlamanın içeriğine göre yeniden değerlendirileceğinin tahmin edildiği belirtildi. Dosyanın temmuz ayına yetişebilmesi için, uygulanması muhtemel olan alanın “sanal” olarak belirlenmesi ve teknik çalışmalara başlanması, hukuki prosedürün ise sonraya bırakılması düşünülen bir diğer alternatif.

Atalay ERGEZEN / İZMİR

Akşam Ege – 12.04.2007{nomultithumb}