Biyolojik atık su tarımda kullanılacak

BÜYÜKŞEHİR, MEVCUT KAYNAKLARI EN İYİ ŞEKİLDE KULLANMANIN YOLLARINI ARIYOR

Arıtma tesislerinden çıkan sudan yararlanmak için proje geliştiren belediye
9 noktaya tesisler kuracak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesislerinden çıkan atık suyu tarımda kullanmak için çalışma başlattı. Atık su arıtma tesislerini ağırlıklı olarak tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu Gediz, Menderes, Nif havzalarında planlayan Büyükşehir Belediyesi, bu sayede arıtılmış suların tarım alanlarında kullanılmasını hedefliyor.
Projelendirme çalışmaları süren biyolojik atık su arıtma tesislerinin, havzaları evsel kaynaklı kirlilikten kurtaracağı ve tarımsal faaliyetin yoğun olduğu alanlarda önemli bir sulama suyu ihtiyacını karşılayacağı belirtiliyor.

Drenaja veriliyor
Atık suyunun ileri arıtma yöntemleriyle arıtılması sonucunda elde edilen suyun dezenfeksiyona tabi tutulduğunu kaydeden İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, "Elde edilen su, 2. sınıf sulama suyu niteliğinde. Bizim de yaklaşık 2 yıldır işletmekte olduğumuz Havza Atık Su Arıtma Tesisleri'nden elde edilen çıkış suyu kalitesi, bu özelliği taşıyor. Şu anda tesisten çıkan arıtılmış su, DSİ drenaj kanalına veriliyor ve sulama amacı ile kullanılıyor" açıklamasını yaptı.

4 yaşam havzası
İZSU, kentin en önemli "4 yaşam havzası" olan Gediz, Menderes, Nif Çayı ve Yarımada bölgelerinde atık su arıtma tesisi ile kolektör hattı çalışmalarına başladı. İZSU, bu kapsamda, belirlenen yerlere biyolojik arıtma tesisi kuracak. Yarımada Havzası'nda Urla'da 100 bin, Seferihisar'da 50 bin, Gümüldür ve Özdere'nin yararlanacağı 100 bin kişi kapasiteli biyolojik atık su arıtma tesisi yapılması öngörüldü. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Urla Kampusü ile yakın çevredeki yerleşim alanlarının atık suyunu arıtacak olan tesis için ihaleye çıkıldı. Tesis, 6 ay sonra devreye girecek.
Küçük Menderes Havzası'nda yer alan yerleşim alanlarından Bayındır'da, 40 bin kişi kapasiteli arıtma tesisi planlandı. Tesisin Bayındır ilçesinin Çamlı, Yalıpınar, Çıplakköy, Elifli, Fırınlı ve Tokatbaşı belde ve köy yerleşim alanlarının atıksularının kolektörlerle toplanıp arıtılması düşünüldü. Torbalı'da kurulacak olan 100 bin kişi kapasiteli arıtma tesisinden Çaybaşı, Subaşı, Ayrancılar ve Yazıbaşı da yararlanacak. Gediz Havzası'nda Menemen, Nif Çayı Havzası'nda ise Kemalpaşa'ya biyolojit atık su arıtma tesisi kurulacak.

Yeni Asır – 08.05.2007