Birgi’deki evler, butik otele çevriliyor

Tarihte Aydınoğlu Beyliği'ne başkentlik eden doğal koruma alanı içindeki İzmir'in Ödemiş ilçesi Birgi beldesinde bulunan tarihi evlerin butik otele çevrilmesi için çalışma yapıldığı bildirildi.

Birgi Belediyesi tarafından organize edilen "Ev Pansiyonculuğu" konulu seminere, Kültür ve Turizm Bakanlığı Başkontrolörü Ulvi Hocaoğlu ile 100'e yakın Birgili vatandaş katıldı.

Birgi Belediye Başkanı Cumhur Şener, seminerde yaptığı konuşmada, tarihi beldeyi yılda yaklaşık 200 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini belirterek, şunları söyledi:

"Beldemizde 4 odalı ve yarısı daha tamamlanmamış bir pansiyon dışında konaklamamız yok, otel de yok. Beldemizde bulunan tarihi evleri butik evlere çevirmek için çalışıyoruz. Restorasyonu tamamlanmış tarihi evleri, özel pansiyonculuğa döndürerek, hizmete sokacağız. Tarihi Birgi'miz artık kabuğunu kırmaya başlamıştır. Bunun ekonomiye dönüştürmenin zamanı gelmiş ve geçmiştir. Konuklarımızı Birgi'ye çekmek için bir sıkıntımız yok, ancak gelenler kalacak yer arıyorlar. Burada sıkıntımız var."

Ayrıca Birgi'de vatandaşların evlerinde yaptıkları yöreye özgü yiyecekler ve ürünleri bir kooperatif altında pazarlamayı düşündüklerini ifade eden Şener, bunun için Aydınoğlu Mehmet Bey El Sanatları Medresesi'ni halka açtıklarını bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Başkontrolörü Ulvi Hocaoğlu da, "Birgi beldesinde altyapı konusunda büyük aşama kaydedilmiş, şimdi para kazanma zamanı" dedi.

Birgi'nin en büyük eksikliğinin tanıtım olduğunu ifade eden Hocaoğlu, ev pansiyonculuğunun uygulamaya konması durumunda tarihi beldenin, Safranbolu ve Ürgüp gibi gelişeceğini sözlerine ekledi.

haberekspres – 05.05.2007{nomultithumb}