Bir çınarı daha kaybettik

Bir çınarı daha kaybettik

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde farklı bir toplumbilim geleneğinin kurucusu, ülkenin önemli sosyologlarından Mübeccel Belik Kıray’ı kaybettik. Kıray, Türkiye’de sosyolojinin üniversitelerde kurumsallaşmasında çok önemli rol oynayan ve toplumsal değişmeyi ele alma tarzı ile bir ekol oluşturmuş bir bilim kadınıydı.

Kıray, azgelişmiş ülkelerin değişime zorlanmaları ve değişim sonucu yaşadıkları uyumsuzluk ve çatışmalara karşı geçiş çözümleri, tampon mekanizmalar gibi önemli kuramlar geliştirmiş bir sosyologdu.
Kıray’ın toplumsal evrim ve kentleşme; Türkiye’de kentleşme sürecinin dinamikleri; kırsal yapının çözülmesi; değişmenin göstergesi olarak aile; değişen koşullar ve kadının toplumsal yaşamda değişen konumu; bir Türk toplumbilimi klasiği ve öncüsü: Ereğli; İzmir, Çukuorova ve diğer saha araştımaları gibi sosyal bilimlere büyük katkılar yapan çalışmaları vardı.

Yarın uğurluyoruz

1923’te İzmir’de doğan Kıray, 1944’te Ankara Üniversitesi’nden mezun oldu. 1966’da profesör oldu. 1959 yılından 1973 yılına kadar Orta Doğu Teknik Üniversitesinin Sosyal Bilimler Bölümü’nün gelişmesine emek verdi. 1973’te ODTÜ’den ayrılarak “Morris Ginsberg Fellow” olarak London Schools of Economics’e gitti. Dönüşünde önce İTÜ’de 1982’den sonra da Marmara Üniversitesi’nde çalıştı. Bu arada bir yıl University of Texas in Austin’de ders verdi. 1989’da emekli oldu.

Ülke içinde ve dışında bir çok konferans veren, çeşitli bilimsel ödüller alan Kıray’ın cenazesi 10 Kasım’da Levent Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verilecek. (İstanbul/EVRENSEL)

Evrensel / 09.11.2007