Binlerce Bornovalı Bayraklı’ya bağlanmak istemiyor

Binlerce Bornovalı Bayraklı’ya bağlanmak istemiyor

Bornova’da Mansuroğlu, Osmangazi, Manavkuyu mahalle muhtarları, mahallelerinin yeni ilçe olacak olan Bayraklı’ya bağlanmaması için bir yürüyüş düzenledi.

Bornova’da Mansuroğlu, Osmangazi, Manavkuyu mahalle muhtarları, mahallelerinin yeni ilçe olacak olan Bayraklı’ya bağlanmaması için bir yürüyüş düzenledi.

Önceki akşam saat 19.00’da başlayan yaklaşık üç bin Bornovalının katıldığı yürüyüşe kendisi de Bornovalı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, CHP, DSP il başkanları, EMEP, DP, CHP, ÖDP, DSP ilçe başkanları, Eğitim-İş, Eğitim Sen şube başkanları çok sayıda dernek ve kitle örgütü temsilcisi destek verdi. Mustafa Kemal Caddesi’nde toplanan binlerce kişi Sakarya Caddesi’nden 1.5 km’lik mesafedeki Eczane Durağı’na yürüdü.

Burada yapılan basın açıklamasında konuşan mahalle sakinlerinden İsmet Keser, neden Bayraklı’ya bağlanmak istemediklerini anlattı. Aziz Kocaoğlu da Büyükşehir Belediye Başkanı olarak değil bir Bornovalı olarak yürüyüşe katıldığını belirterek, yapılanın masa başı hesaplarla İzmir’i alma hesapları olduğunu ifade etti.

Muhtarlar karşı

Karşıyaka’nın dokuz mahallesi gibi Bornova’nın üç mahallesi de yeni ilçe yapılacak olan Bayraklı’ya bağlanmak istemiyor. Gerekçeleri coğrafi uzaklık yanında altyapı, yerleşim alanı, imar planı açısından Bornova’nın en gelişmiş mahalleleri olmaları ve Bornova’nın ilçe merkezine en yakın mahalleler olmaları.

Mansuroğlu Mahallesi Muhtarı Yasemen Yavuzcezar, “32 yaşımda Bornova’nın ilk kadın muhtarı oldum. Mansuroğlu, Manavkuyu ve Osmangazi mahallelerinin Bayraklı’ya dahil edilmesine karşıyız” dedi. Manavkuyu Muhtarı Lütfü Kırkpınar 50 yıllık Bornovalı olduğunu belirterek, “Bunlar böl yönet politikalarıdır” ifadelerini kullandı. On bin imza topladıklarını ve gönderdiklerini ifade eden Kırkpınar, “Biz AKP’lilerden bile imza topladık” biçiminde konuştu. Osman Gazi Mahallesi Muhtarı Kemal Gürbulak da mahallelerinin Bayraklı ilçesi sınırları içerisine katılmasına şiddetle karşı olduklarını belirterek, “Kimse mahallemizi siyasi ranta feda etmesin” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Evrensel / 07.03.2008