Bergama’daki jeotermalden yararlanılacak

HaberEkspres – 27.03.2006
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, jeotermal kaynaklardan yararlanmak için bakanlık olarak düğmeye bastıklarını bildirdi. Bakan, "Yortanlı Barajı en kısa sürede su tutmaya başlayacak" dedi 
 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, AKP Bergama İlçe Kongresi’nde, hükümet olarak seçim öncesi verdikleri sözleri birer birer yerine getirdiklerini söyledi.

Jeotermal konusunda Bergama’ya özel önem verdiklerini ifade eden Güler, bugüne kadar MTA tarafından açılan kuyulara yenilerinin ekleneceğini, ilçenin ısınmasını ve elektrik üretimini, jeotermal enerjiden sağlamak istediklerini kaydetti.
Hedeflerinin, şu anda yüzde 5 olan yer altı kaynaklarından yararlanma oranını, yüzde 65 seviyelerine çıkarmak olduğunu belirten Bakan Güler, ”Yeterince yararlanılamayan jeotermal kaynaklarımızdan yararlanmak için bakanlık olarak düğmeye bastık” dedi.
Konuşmasında Ovacık Altın Madeni’ne de değinen Bakan Güler, altının dünyanın en önemli madeni olduğunu, bazılarının bugüne kadar altın üzerinde oyunlar oynadığını ifade ederek, ”Bu oyunlara aldanmayın. En fazla altın ithal eden ülke olmamız ve ülkemizde ürettiğimiz altın sayesinde, karımız ikiye katlanacak” diye konuştu.
Yortanlı Barajı’nın bazı engellere rağmen en kısa sürede su tutmaya başlayacağını bildiren Bakan Güler, suyun önemli olduğunu, denize akıp gitmesine gönüllerinin razı gelmediğini belirtti. Çaltıkoru Barajı’nın yüzde 40’ının tamamlandığını ifade eden Bakan Güler, bu barajın da en kısa sürede tamamlanarak hizmete açılacağını söyledi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, petrol ve doğalgaza bakanlık olarak sıcak baktıklarını vurgulayarak, ”Ülkemizin her yerinde olduğu gibi Ege Bölgesi’nde de petrol ve doğalgaz bulabilmek için çalışmalar başlatacağız. Sondaj yapılmayan yer kalmayacak” dedi.
Bakan Güler, geçen yıl BOTAŞ, DSİ ve TEDAŞ yatırımı olarak 200 milyon YTL ödenek çıkarıldığını kaydetti.