Belkahve’den sonra sıra Işıkkent’te…

İZMİR Milliyet EGE – 08.09.2007 

Taş ocaklarının yarattığı çirkinliğe burada da el atılacak. 1995 yılından bu yana çürük diş gibi duran yamaçlara fidanlar dikilecek. Kötü manzara yerini güzelliklere bırakacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, taş ocaklarının neden olduğu çirkinliklere makyaj yapmaya devam ediyor. Dağların yıllarca iş makineleriyle oyulduğu, adeta çürük dişe dönüştürüldüğü yerlere bir bir el atılıyor, ağaçlandırma yapılıyor.
Bornova’da Belkahve’den sonra sıra şimdi de Işıkkent’te geldi… 1995 yılında faaliyetleri durdurulan taşocağı ve mıcır tesislerinden boşalan alan bambaşka bir çehreye bürünecek…
Bölgede halen çimento ve taşocağı işleten Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası’yla bu amaçla protokol imzalandı. Firmanın, projeyi 10 ayda tamamlaması planlanıyor. Rehabilitasyon ve rekreasyon çalışmaları eş zamanlı olarak yürütülecek ve en az 2-3 yaşındaki fidanlar kullanılacak.

Her yer yemyeşil olacak

Ağaçlandırma ve iyileştirme; Büyükşehir Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü’yle Çimentaş A.Ş. yetkililerinden oluşacak teknik komitenin kontrolü altında gerçekleştirilecek.
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:
“Çalışmalar, bölge halkına gürültü, titreşim ve tozluluk açısından zarar vermeyecek şekilde yürütülecek. Kısa zamanda tamamlanması planlanan rehabilitasyon projesi, kamu üniversitelerinin maden mühendisliği bölümlerinden biri tarafından hazırlanarak uygulamaya konulacak. Üniversite ayrıca, projenin işleyişi esnasındaki kontrolleri de raporlarla belediyemize sunacak.”