Belkahve artık tozutmayacak

 

İZBETON, taş kırma işlerini “kapalı devre” yapmaya başladı
<Fatih YAPAR – Gazete Yenigün – 13.07.2007{nomultithumb}>
Taş ocaklarının kapatılmasından sonra İZBETON da “kapalı devre taş kırma tesisi” kurdu ve Belkahve’de tozun önüne geçildi. Tesisi, hizmete açan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Belkahve’deki yoğun tozlanma ve kirliliğin sene sonundan itibaren azalacağını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZBETON A.Ş., Belkahve’deki tesisinde, tamamen kapalı şekilde hizmet veren, açıkta malzeme depolamaya ihtiyaç bırakmayan, modern “kapalı sistem taş kırma tesisi”ni hizmete açtı…
Bilgisayarlı sistem
Başkan Kocaoğlu, Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan, belde belediye başkanları ve bürokratların katıldığı açılış töreninde, İZBETON’un 3 yıldan bu yana makine ve ekipmanlarını yenilediğine dikkat çekti ve şunları söyledi:“Belkahve, İzmir’in yüzde 70-80 oranındaki ihtiyacını karşılıyor. Yoğun tozlanma, kirlilik var. Yaptığımız çalışmalar sene sonuna kadar bitecek. Artık toz görmeyeceğiz” diye konuştu. Belkahve’de bulunan taş ocağı tesisleri ile ilgili daha önce bir protokol imzaladıklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Büyükşehir Belediyesi, taş ocağı üreten özel firmalara kural koyarak, belli yerlere çekerek hem teknolojilerinin değişmesini hem de daha içlere taşınmasını önerirken kendisinin çevreyi kirletmesi söz konusu olamazdı. Yeni makinemiz ile malzemeler kapalı ortamda tamamen otomatik-bilgisayarlı sistemle kırılıp en üst kalitede ve en ideal karışımda asfalt haline gelecek.”
Alan ağaçlandırılacak
“Taş Ocakları Rehabilitasyon Protokolü” çerçevesinde yılsonuna kadar yüzeyden taş alınmayacağını ve bölgede ağaçlandırma çalışmalarının da bu sürede tamamlanacağını söyleyen Kocaoğlu,  halen çalışmakta olan 160 ton/ saat kapasiteli asfalt üretim tesis ile beraber çalışacak olan yeni tesisin inşaat, mekanik ve elektrik işlerinin tamamı ile birlikte yaklaşık 1.4 milyon YTL’ye mal olduğunu açıkladı. Kocaoğlu şu bilgileri verdi:
“Yeni asfalt üretim makinesi, dış şartlardan en az seviyede etkilenecek, aynı zamanda da enerji tasarrufu sağlayacak. Eski sistemde, açık alanda depolanan mıcırlar kamyonlarla alınarak asfalt üretim makinesinin içine dökülürken; yeni sistemde açık alanda herhangi bir depolama yapılmasına gerek kalmıyor. Bu sayede hem çevre korunuyor hem de daha modern ve sağlıklı şartlarda asfalt üretimi yapılarak kalite ve maliyet yönünden avantaj sağlıyor. Ayrıca toza neden olan harici stoklama yapılmıyor. Halen açık alanda bulunan yaklaşık 60 bin ton mıcır, yeni sistemle kapalı alanda (bunker) depolanarak, özel makinelerle ana asfalt makinesinin içine alınacak.”