Belediyenin önerisi ‘havuz problemi’ oldu

Büyükşehir Belediyesi'nin tramvay projesi kapsamında, Lozan Meydanı'ndaki havuzu yıkma kararına hem destek hem itiraz geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2011 yılında başlamayı öngördüğü Üçkuyular-Halkapınar tramvay hattı projesi kapsamında, kentin sembollerinden biri haline gelen Lozan Meydanı'ndaki havuzu yıkma kararı almasına çeşitli tepkiler verildi. İzmir'deki bazı sivil toplum ve meslek kuruluşları İzmir Enternasyonel Fuarı'nın hayata geçtiği 1930'lu yıllarda yapılan havuzun yıkılmasına karşı çıktı. Bazıları da tramvay projesinin trafik sorununa çözüm getireceğini belirterek, bunun için havuzun yıkılabileceğini dile getirdi.

NE DEDİLER

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal:
Bu tür eserler mutlaka korunmalı

İzmir'in özellikle heykel gibi modern sanat eserleri açısından çok zengin bir kent olduğunu söyleyemeyiz. Var olanların da titizlikle korunmasında yarar var. Kuşkusuz ulaşım master planı kapsamında projelerin gerçekleşmesi önemli. Ama, tarihsel ve kültürel mirasa saygılı olunması gibi kent estetiği kapsamındaki kent mobilyaları sayılan sanat eserleri ve objelerine de duyarlı olunması, korumaya özen gösterilmesi gerekir.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş
Trafik, meydanlarda yeraltına alınmalı

İzmir şehrinin geleceğini planlıyorsak mutlaka toplu ulaşımı kente kazandırmalıyız. Metro, tramvay gibi toplu ulaşım projelerinin acilen yapılmalı. Bunları yapmak için kentteki bazı yerlerle ilgili tavizler verilecekse de verilir. Çünkü o bölge, özellikle Şair Eşref Bulvarı'ndan Alsancak Garı'na doğru devam eden hatta baktığımız zaman otobüslerin vagon gibi olduğunu ve trafiğin kilitlendiğini görürüz. Bu nedenle havuzun kalacağı bir çözümü elbet uzmanlar araştırmıştır. Eğer bulamıyorlarsa da yapacak başka bir şey yok demektir. Ama yine de o havuzun kurtulması için çözüm aranması isabetli olabilir. Bizim tüm meydanlar için düşündüğümüz çözüm, trafiğin yeraltına alınması ve bölgenin cazibe alanları haline getirilmesi yönündedir. Tabi ki, bunlar çok pahalı çözümler. Devletten bütçesine kaynak alamayan İzmir Büyükşehir Belediyesine, metro projesine bu kadar kaynak ayırmışken 'bunları yerin altına al' demek insafsızlık da olabilir.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar
Feda etmek gerekebilir

Kent trafiğinin rahatlaması açısından havuzun yıkılmasında hiçbir sakınca yok. Başka yere başka havuz yapılır. Şehir merkezinde trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak için bir takım şeyleri feda etmemiz gerekiyor.

Dr. Behçet Uz ve Eserlerini Yaşatma Derneği ve İzmir'i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu:
Çok tarihsel özelliği yok

Tramvay projesi o bölgede ulaşımı kurtaracak bir projedir. Ben o bölgeyi kullanan bir İzmirli olarak projeyi destekliyorum. Benim işyerim Alsancak Özel Sağlık Hastanesi'nin bulunduğu bölgede. Oradan Pasaport'a gidebilmek için trafikte saatlerce beklediğim oluyor. Lozan Meydanı'ndaki havuzun çok tarihsel bir özelliği yok. Eğer Basmane kapısındaki havuz yıkılacak deseydiniz o zaman tepki gösterirdim. Eğer, Lozan Meydanı'ndaki havuz tramvay projesi için yıkılacaksa ve bu proje trafiği rahatlatacaksa hiçbir itirazım olamaz.

Kaynak: Yeni Asır – 19.08.2010 {nomultithumb}