Belediyemizi Kapatmayın

Belediyemizi Kapatmayın

İzmir Büyükşehir Belediye sınırları içindeki 37 belediyenin başkanları Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak kanun tasarısını protesto ettiler

<Fatih YAPAR>

Bakanlar Kurulu’nda imzalanan ve önümüzdeki günlerde de TBMM gündemine gelmesi beklenen, nüfusu 2 binin altına düşen 863 belde ve ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması, bazı belediyelerin birleştirilmesi ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören kanun tasarısına tepki var. Geçtiğimiz ay Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Bostanlı’da toplantı yapan daha sonra birlikte Ankara ve Antalya’ya giden belediye başkanları kapatılma kararına tepki olarak Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. CHP İl Başkanı Kemal Karataş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman, Menemen, Torbalı, Narlıdere belediye başkanları ve çok sayıda meclis üyesinin katıldığı ‘Kapatılmaya Hayır’ açıklamasına Büyükşehir de vatandaşları otobüslerle taşıyarak hizmet verdi.

Bize danışılmadı

Eyleme katılan belediye başkanları adına açıklama yapan Kemalpaşa’ya bağlı Yukarıkızılca Belediye Başkanı Vahap Poyraz kapatılması düşünülen belediyelerin bulundukları yerlerde zorunluluk olduğunu belirterek, “Türkiye’nin nüfusunun üçte birini oluşturan belediyelerin kapatılması kimseye sorulmadan bir gurup partili tarafından alındı. Biz yaptık oldu anlayışının urunu olan bu uygulama Avrupa Yerel Özerklik Şartnamesi’ne aykırıdır. Bu şartnameye göre bir mahalli idarede yapılacak bağlantı ya da ayrışmaların oralarda bulunan halka sorulmasını gerekir. Türkiye’de 21 bin 850 kişiye bir belediye düşerken Fransa’da bu rakam bin 700, İtalya’da 7 bin 300 İspanya’da ise 6 bin 800’dür. Bu bilgilerden de görüldüğü gibi yerel yönetimler demokrasinin ayrılmaz bir parçasıdır. Hükümetin yaptığı kapatma eylemi kendi imzaladıkları şartnameye aykırıdır” diye konuştu.Belediyenin 1923’te kurulduğunu Cumhuriyet ile aynı yaşta olduğunu belirten CHP’li Bağyurdu Belediye Başkanı Rıdvan Üreten, “Özel İdare’ye bağlı olan köylere bile hizmet götürüyoruz. İş makineleri, çalışma imkânlarımız birçok beldede hiç yok. Borç, tasarruf gibi gerekçeler ile belediyeleri kapatmak çok saçma bir bahane” diye konuştu.

Yenigün / 04.03.2008 {nomultithumb}