‘Belediyeler kapatılacak, rant el değiştirecek’

'Belediyeler kapatılacak, rant el değiştirecek'

Meclis'te olan Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın, yerel toprak rantını el değiştirtmek amacıyla hazırlandığı belirtildi.

Yerel Yönetim Araştırma Yardım ve Eğitim Derneği (YAYED) Antalya Şubesi'nce düzenlenen, Antalya İdari Sınır Değişikliği Forumu'nda konuşan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, "Yasa tasarısına ilişkin içimizdeki kaygının nedeni, izlenen usuldür. Tasarının kapsadığı alanlardaki insanlara hiçbir şey sorulmamış olması bizim huzursuzluğumuzun temel nedenidir. Usul böyle olmaz. Bir yeri köy de yapsanız, belediye de yapsanız, onun başlangıcı, orada yaşayan insanların iradesidir" dedi.

Bu tasarının yaşama geçirilmesinde iki etkenin önemli yer tuttuğunu belirten Güler, şöyle devam etti: "Bu tasarının çıkarılmasıyla ilgili aklımıza iki konu geliyor. Bu değişiklikle beraber yerel toprak rantı, yerel iktidarı kullanan kesimler arasında yeniden paylaşılacak, rant el değiştirecek. Bir diğer konu, partizan siyaset güdülüyor, çünkü bir yıl sonra yerel seçimler var. Hesaplar gösteriyor ki bir yıl sonra yapılacak seçimlerde siyasal coğrafya AKP lehine değişebilir. Partizan siyaset ve rant beklentisiyle yapılmış yasalar gayrimeşrudur. Biz bu usulü ve bu endişelerimizi harekete geçiren hedefi protesto ediyoruz."

YAYED Başkanı Prof. Dr. Gülser Öztunah Kayır ise, tasarının, kentlere ve köylere, ekonomik, siyasi ve toplumsal anlamda değişiklikler getireceğini söyledi. Kayır, "Tasarı, kapalı kapılar ardında alınmış kararların bize empoze edilmesidir" dedi.

İçişleri Bakanlığı Müfettişi Hüseyin Çağatay da, nüfusu 2 binin altındaki belediyelerin kapatılma kararının altında, bu belediyelerin 200 milyon YTL'lik borcunun bulunduğunu bildirdi. Çağatay, "Küçük belediyeler borç üreten yapı haline geldi. Borçlarından kurtarmak için kapatmak gerekiyor. Kapatılacak 863 belediyenin 200 milyon YTL borcu var. Bu borcun 55 milyon YTL'si kamu kurumlarına, 80 milyon YTL'si 2006'da yapılandırılan belediye borçlarına, 65 milyon YTL'si de İller Bankası'nadır. Kapatılmalarının ana sebebi bu borçlar" dedi.

Birgün / 02.03.2008