Belediye yasası genel kurulda

MECLİS'TE BU HAFTA

Belediye yasası genel kurulda

ANKARA (Cumhuriyet Bürosu) – Hükümet, nüfusu 2 binin altında olan belediyelerin kapatılması ve 43 yeni belediye kurulmasın ilişkin yasa tasarısını bu hafta Meclis'ten geçirerek yasalaştırmayı planlıyor.

TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta görüşülmesi planlanan küçük belediyelerin kapatılması ve 43 yeni belediye kurulmasına ilişkin yasa tasarısına muhalefet, AKP'nin "yerel seçimlere yönelik oy hesabıyla atılmış bir adım" olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor. AKP'nin İzmir'de Konak, İstanbul'da Kadıköy gibi CHP'nin güçlü olduğu ilçelerin de bölünerek, yeni ilçe kurulmasının yolunu açan tasarı nüfusu 2 binin altına düşen 863 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin kapatılmasını ve çeşitli ilk kademe, belde belediyeleri ile mahalleleri birleştirerek 43 de yeni ilçe kurulmasının önünü açıyor.

Büyükşehir belediyelerinin sınırları içinde bulunan 283 ilk kademe belediyesinin 239'unun tüzelkişiliği sona erdirilirken 35'i ilçe belediyesine dönüştürülüyor. İlk kademe belediyelerinin 9'u büyükşehir sınırları dışına çıkarılırken bunlardan 8'i belde belediyesine, 1'i de köy statüsüne getiriliyor.

Cumhuriyet / 03.03.2008