Belediye kadınları zor kullanarak sokağa atacak

Belediye kadınları zor kullanarak sokağa atacak
 
İZMİR (Demokrat Radyo- Sevinç Tuncelli)- İzmir Büyükşehir Belediyesi, Evka-1'de faaliyet gösteren Kadın Kültür ve Dayanışma Derneği'ne geçtiğimiz yıl tahsis ettiği yeri, zabıta zoruyla boşaltmak istiyor. Kadınlar, belediyenin bu konudaki ısrarının devam etmesi halinde kendilerini binanın kapısına zincirlemeye hazırlanıyor.

2006 yılında kurulan Evka–1 Kadın Kültür ve Dayanışma Derneği, faaliyete başladığı günden itibaren birçok işe imza attı. Semtin ve kadınların sorunlarına ilişkin yaptığı çalışmalarla kısa sürede yüzlerce kadına ulaşan dernek, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından zor durumda bırakıldı. Dernek, kuruluşundan itibaren yaşadığı ekonomik sorunlar ve yer bulma sıkıntısı yüzünden uzun süre evlerde çalışmalarını sürdürdü. Düzenli ve istikrarlı bir çalışma yapabilmek için bir yer arayan kadın derneği, geçtiğimiz yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne başvuruda bulundu. Evka-1'de bulunan ve kullanılmayan eski İZSU veznesini belediye yetkililerinden talep eden kadınlar, aldıkları olumlu yanıt üzerine buraya taşındı. Yaklaşık 2 yıldır burada faaliyetlerini sürdüren kadınlar, 19 Mayıs 2008 tarihinde kendilerine tebliğ edilen yazı ile şok yaşadı.

Belediye önce yer verdi şimdi de “çıkın” diyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen yazıda, "Eski İZSU veznesini izinsiz olarak işgal ettiğiniz tespit edilmiş; söz konusu dükkânın 5 gün içerisinde boşlatmanız, aksi takdirde tahliyenin belediyemiz tarafından yapılarak masraflarının yüzde 20'sinin fazlasıyla tahsil edileceği tebliğen duyurulur" denildi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 'sosyal belediyecilik' anlayışına göre; kadınlara yönelik çalışma yapması gerekirken, mevcutta bulanan kadın derneğine yönelik bu tarz bir uygulamaya gitmesi kafalarda soru işaretleri yarattı. Boş duran ve kullanılmayan 3 metrekarelik eski İZSU veznesinin kendilerine çok görülmesine tepki gösteren kadınlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerini buradan çıkartmakta ısrar etmesi halinde eylemlere başlayacaklarını açıkladı.

“Birkaç kadınken yüzler olduk”

Evka–1 Kadın Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Haşime Akbakın, sorunlarına ilişkin radyomuza bilgi verdi.
Akbakın, 4 yıl önce 4–5 kadının bir araya gelerek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü Evka-1'de yaşayan kadınlara tanıtmak amaçlı bir etkinlik düzenlediklerini ve bunun da ilerleyen zamanlarda dernekleşmeye kadar gittiğini belirterek, "Biz bu çalışmayı yaptığımızda ilginin bu kadar çok olacağını bilmiyorduk. Ancak gördük ki, ilk etkinliğimize 600'den fazla kadın katıldı. Daha sonra karar verdik ve kadınların sorunlarına ilişkin dernekleştik" dedi.
Dernekleşme çalışmaları devam ederken yer sorunu yaşadıklarını kaydeden Akbakın, "Yerimiz olmadığı için sürekli kafeteryalarda ya da evlerde toplanıyorduk. Her iki durumda sağlıklı olmuyordu. Çünkü kafeteryada oturduğumuzda en azından bir çay parası vermek zorunda kalıyorduk. Ama kadınların ceplerinde bir çay parası dahi olmadığı için gelmek istemiyorlardı. Evlerde yapılan toplantılarda 'gün'e dönüşüyordu. 'Bu böyle olmaz' dedik ve yer bulmaya karar verdik. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne başvurduk" şeklinde konuştu.

“Bu kadar biz kadınları çok üzdü”

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Evka-1'de yaşayan kadınları 'çok üzdüğünü' ifade eden Akbakın, "Şu ana kadar iyi ilişkiler içinde olduğumuz belediyenin bizi oradan çıkartması bizi çok üzdü. Zabıtalar ikide birde gelip 'çıkın' diyorlar. Bizi 'zorla' çıkartacaklarını söylüyorlar. Kadınlar tedirgin, huzursuz" şeklinde konuştu.

“Belediye sosyal istekleri karşılamakla yükümlüdür”

Evka–1 Kadın Kültür ve Dayanışma Derneği'nin avukatlarından Zöhre Dalkıran, belediyenin kadınlara yönelik çalışmalar yapması gerektiğine dikkat çekerek, "Belediyenin kadınlara verdiği sözler doğrultusunda bu binaya taşınıldı. Şimdi zabıta zoruyla sokağa atılmak isteniyorlar. Bu durum kabul edilemez. Yasa belediyeleri sosyal istekleri yerine getirmekle yükümlü kılar" diye kaydetti.

Demokrat Radyo / 20.05.2008