Belediye arsa işgal etti

 

 

Balçova Belediyesi 1993 yılında bir kooperatifin arsasına izinsiz park yapınca 1.7 milyon YTL para cezasına mahkum edildi. Ceza, faiziyle 3 trilyona çıktı
<M. Emin Al>
Halk arasında İş Bankası Evleri olarak bilinen, Türkiye İş Bankası Anonim Şirketi Balçova Konut Yapı Kooperatifi’ne ait 1085 metrekarelik arsayı, Balçova Belediyesi 1993 yılında, park olarak düzenledi. Uygulamanın kendilerinden habersiz ve izinsiz yapıldığını savunan kooperatif soluğu yargıda aldı… Mahkeme, Balçova Belediyesini 1.727.070 YTL’ye mahkum etti. Ceza ödenmediği için kooperatifin alacağı, faizleriyle birlikte 3 milyon YTL’ye ulaştı.Kooperatif Evleri Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Ayerdem, İzmir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 18.08.2003 tarihinde aldığı karar ile Balçova Belediyesi’ni “Kamulaştırmasız el koymaktan” para cezasına mahkum ettiğini açıkladı. Ayerdem, Balçova Belediyesi’nin davayı temyiz ettiğini ancak Yargıtay’ın da yerel mahkemenin verdiği karar onayladığını belirterek, alacaklarının 01 Ocak 2007 tarihi itibariyle 2 milyon 976 bin 317 YTL’ye çıktığını kaydetti. Ayerdem, şunları söyledi:
“Arsamızı dönemin Belediye Başkanı Mustafa Şentürk parka çevirdi. ‘Bizden izin almadan ve bizimle görüşmeden kooperatife ait alanı nasıl park yaparsınız? Kamulaştırma yapılacaksa karşılığında bir bedel ödemelisiniz’ dedim. Yumruğunu masaya vurarak, ‘Hiçbir bedel ödemeden elinizdeki arsaları alacam’ dedi. Hangi gerekçeyle alacağını sorduğumuzda da ‘İmar Planının 18. Maddesine dayanarak parselasyon yapar ve alırım’ dedi bize. Hemen sonra meclisten geçirdiği bir kararla söz konusu arsayı yeşil alan olarak gösterdi ve tapuya gönderdi. Mahkeme, bilirkişi raporuyla imar planını iptal etti. Belediye bu kez bizden intikam almak için yeni bir imar planıyla 2. kez parselasyon yaptı ve 220 kooperatif evinin bağımsız tapularını hisseli tapu haline getirdi.”
Ali İhsan Ülker’in başkanlığı döneminde, evlerinin tekrar bağımsız tapularını kavuştuğunu ancak, arsayı alamadıklarını ifade eden Ayerdem, şimdiki başkan Mehmet Ali Çalkaya’nın da “param yok” diyerek ödemeye yanaşmadığını söyledi. Ayerdem, belediyeden borcu karşılığında bir arsa verilmesini ya da kooperatif evlerine bir kat daha çıkma izni verilmesini istediklerini açıklayarak sorun çözülmezse, suç duyurusunda bulunacaklarını sözlerine ekledi.
GazeteYenigün 14.07.2007{nomultithumb}