İBB: Sorumlu biz değiliz

Sultanahmet'te tarihi Bizans kalıntıları üzerine yapılan inşaata tepkiler artarak sürüyor

İBB: Sorumlu biz değiliz

İstanbul Haber Servisi – Sultanahmet'te tarihi Bizans kalıntıları üzerine yapılan inşaata tepkiler artarak sürüyor. Şehristanbul Derneği, olaydaki tüm sorumluların yargılanmasını istedi. Yıllarca kurul üyeliği yapmış mimar Oktay Ekinci, olaydaki tüm sorumluluğun Koruma Kurulu'na yüklenmesi hem yanlış, hem de gerçek sorumluların göz ardı edilmesine yaradığını söyledi. Sözkonusu inşaata izin veren kurul raporuna tek muhalefet şerhi'ni koyan İstanbul 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu üyesi İhsan Sarı, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca bana izin verilirse muhalefet nedenimi açıklarım" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise olayda kendilerinin sorumlu olmadığını savundu.

Oktay Ekinci, olayın temelinde, Turizm Bakanlığı'nın yaklaşık 15 yıl önce bu alanı "turizm merkezi" ilan ederek yapılaşmaya açması, Kültür Bakanlığı'nın da aynı karara itiraz etmek yerine, tarihi cezaevi binası ve çevresini şimdiki otel firmasına "tahsis" etmesinin yattığını belirterek, "Koruma Kurullarının ise bu tahsise itiraz hakkı yoktur; görevleri aynı tahsisin tarihe zarar vermeyecek şekilde yaşama geçmesini en uygun projeyi belirlemekle sınırlıdır. Ancak kurul, yine de direnerek, bakanlıkların yanlışını önleyebilirdi" dedi.

Suçlular yargılansın

Şehristanbul Derneği de olaydaki tüm sorumluların yargılanmasını istedi. Sirkeci'deki İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlükleri binası önünde bir araya gelen grup adına basın açıklaması yapan dernek başkanı Atilla Tuna , Bizans eserlerinin İstanbul'un kültür mirası olduğuna dikkat çekerek, "Bizans eserlerini tahrip ederek "Avrupa'nın kültür başkenti" olunamaz. Bu olay, Ayasofya Meydanı ve çevresinde son yıllarda yapılan en büyük tarih ve kültür cinayetlerinden biridir. İnşaat iznine karar veren İBB Meclisi, kararın çıkmasına destek veren İBB Başkanı Kadir Topbaş, kararlarda onama imzası olan İstanbul 1 ve 4 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu üyeleri, Eminönü Belediyesi ve karara destek veren eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç suçludur. Olayın sorumluları yargılanmalı" dedi.

İBB: "Sorumlu değiliz"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise sözkonusu alana inşaat yapılmasında kendilerinin sorumlu olmadığını savundu. İBB'den yapılan yazılı açıklamada, "Yapılacak olan yapıya ait projenin her safhası, Kurul'un bilgi ve denetiminde gelişmiştir. Söz konusu yapı ile ilgili belirleyici kurul kararları avan projenin kabulü 2000 ve 2002 tarihlerini içermektedir. Bu kararlarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin herhangi bir etkisinin ve sorumluluğunun olması söz konusu değildir" denildi.

Cumhuriyet / 04.01.2008