Baz ruhsatı belediyeden

Can ÖZLÜ / İZMİR, (DHA)

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, sayıları her geçen gün artan baz istasyonları ile mücadele etmek için harekete geçti. Durak, “Baz istasyonlarının kurulum aşamalarını denetim altında tutarak, halkın sağlığını korumaya çalışıyoruz” dedi.

 Karşıyaka Belediyesi, sayıları günden güne artan ve halkın sağlığını tehdit edecek şekilde gelişigüzel yayılmasından şikayet edilen baz istasyonları ile ilgili önemli bir karar almak üzere harekete geçti. Danıştay’ın, 5189 sayılı yasanının, baz istasyonu kurulumunda belediyeden izin alınmasına gerek olmadığı belirten ek 35. maddesini iptal etmesinin ardından harekete geçen Başkan Durak, konuyu meclise taşıdı. GSM Baz İstasyonlarına Yapı Ruhsatı ve Yapı Kullanma İzni Verilmesine İlişkin Yönetmelik hakkındaki önerge, Hukuk ve Çevre Komisyonlarında incelenecek ve karara bağlanacak. Karar doğrultusunda, Karşıyaka sınırları içinde baz istasyonu kurmak isteyen firma yetkilileri bundan sonra belediyeden ruhsat almak durumunda kalacak.
 YETKİ BELEDİYELERDE
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, baz istasyonu sorununun denetimsizlik sonucu giderek arttığına dikkat çekti. Durak “Baz istasyonları ruhsatsız şekilde elektrik direklerinde, kapı önlerinde, parkların içinde duruyor. Bazı bölgelerde ev kiralayıp evin içine baz istasyonu yerleştirildiğini bile tespit ettik. Zamanında, zorunlu olan 8- 10 tanesine izin verdik, ancak sayıları kontrolümüz dışında 500’e kadar ulaştı. Danıştay’ın, 5189 sayılı yasanının, baz istasyonu kurulumunda belediyeden izin alınmasına gerek olmadığı belirten ek 35. maddesini iptal etmesiyle, izin yetkisi belediyelere verildi. Alacağımız olan bu kararla, izinsiz ve ruhsatsız olarak dikilen baz istasyonlarının temizlenmesini, kurulması gerekli olanların da belediyenin denetiminde, vatandaşın sağlığını etkilemeyecek bir noktaya taşınmasını sağlayacağız. Baz istasyonlarının kurulum aşamalarını denetim altında tutarak, halkın sağlığını korumaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Hürriyet Ege – 25.10.2010