BAYRAKLI SIRTLARINDAKİ 52 HEKTARLIK AĞAÇLANDIRMA SAHASI, GÖRÜŞ AYRILIKLARINA NEDEN OLDU

11-Temmuz-2008 Cuma

Sağlık Kampusü tartışması

Kemal Aşk, "Oradaki fidanlar sökülürse, İzmir'i sel alır" derken, İl Sağlık Müdürü Özkan ise "Eğlence merkezi açmıyoruz" sözleriyle tepkisini ifade etti

İLKER ÇOBAN – Yeni Asır{nomultithumb}

Sağlık Bakanlığı, İzmir'de uzun süredir kurmak istediği, içinde 5 yıldızlı otel ve alışveriş merkezinin de bulunacağı sağlık kampusu alanını belirledi. Çevre yolunun Bornova ile Karşıyaka arasında yer alan ve Bayraklı sırtlarında bulunan 52 hektarlık ağaçlandırma sahası, Orman Bakanlığı tarafından kampus kurmak üzere Sağlık Bakanlığı'na tahsis edildi. Ancak bu tahsis, ağaçlandırma sahasında kalan alanda fidanlar bulunması nedeniyle tepkilere yol açtı.
İZSU Yönetim Kurulu Üyesi Orman Yüksek Mühendisi Kemal Aşk ve İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, söz konusu tahsis nedeniyle karşı karşıya geldi. Alandaki fidanların gelecekte orman olarak, olası bir sel felaketini önleyeceğini belirten Kemal Aşk, "Bu tahsis, İzmir'i selle burun buruna bırakmaktır. Düpedüz intihardır" dedi. İnsanlara sağlık hizmeti ulaştırmak adına fidanları sökmenin yanlış olmadığını savunan İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan ise, "Biz fabrika veya eğlence merkezi yapmıyoruz. 30 metrelik ağaçlar bile olsa, hastane yapmak için tahsis edilmelidir. Fidanlar, henüz 2-3 karış. Hem bizim buradaki fidanların tamamını sökmek gibi bir niyetimiz yok" diye konuştu.

KAMU YARARINA
2 bin 500 yataklı hastanesi, rehabilitasyon merkezi, 5 yıldızlı oteli ve alışveriş merkezi bulunması düşünülen sağlık kampusü kurmak isteyen Sağlık Bakanlığı, yaklaşık 3 yıl süren yer arayışını tamamladı. Bakanlık, Türkiye'deki 26 kampusten biri olacak İzmir kampusü için çevre yolunun Bornova ile Karşıyaka kısmı arasında ve Bayraklı sırtlarında kalan 52 hektarlık alanı seçti. Sağlık Bakanlığı, ağaçlandırma sahası olan alanı, Orman Bakanlığı'ndan istedi. Orman Bakanlığı ise, alanda inşaaat yapılabilmesi için yeni Orman Kanunu'nun "Kamu yararı durumunda tahsis yapılır" diyen 17'inci maddesi gereği tahsisi gerçekleştirdi. Arazi, geçtiğimiz günlerde Orman Bakanlığı tarafından kampus kurmak üzere Sağlık Bakanlığı'na devredildi. Sağlık Bakanlığı ise, kampusü kurabilmek amacıyla arazinin 1/25 binlik nazım imar planında sağlık alanına dönüştürülmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne başvurdu. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin onayı ile alanın imar planına sağlık tesisi olarak işlenmesi, inşaatın yapılması için yeterli olacak.

FİDANLARA YAZIK
860 hektar alanın ağaçlandırıldığını belirten Kemal Aşk, tahsisin, yangından mal kaçırır gibi yapıldığını söyledi. Bölgedeki 52 bin fidanın 30 bininin, hayırseverler tarafından bağışlandığını kaydeden Aşk, "Fidanları dikenler, orada binaları görünce şok geçirecekler. O fidanlara yazık. Oysa sağlık kampusü için alternatif çok sayıda alan var. İzmir'i çok büyük bir tehlike bekliyor" diye konuştu.