Bayraklı Belediyesi iki arada bir derede

İzmir Valiliği, Milli Emlak’ın başvurusu üzerine Bayraklı Belediyesi’nden, Onur Mahallesi’ndeki gecekonduları yıkmasını istedi. Başkan Karabağ, “500’e yakın insanı hangi güç alıp bir anda sokağa atabilir? Formül arıyoruz” dedi. 

CAN ÖZLÜ İzmir DHA

Bayraklı Onur Mahallesi’nde planlarda yeşil alan olarak gözüken ve Milli Emlak’a ait alan üzerinde yaklaşık 30 yıl önce inşa edilen 71 gecekondu yıkımın eşiğine geldi. Milli Emlak yetkilileri, kaçak konutların yıkılması için valiliğe başvurdu. Valilik de kaymakamlık aracılığıyla belediyeye yazı göndererek, kaçak konutların yıkımı için yapılan çalışmalar hakkında bilgi istedi.
‘Belediyenin rolü yok’

Başkan Hasan Karabağ, belediye önünde eylem yapmaya hazırlanan mahalle sakinlerini ziyaret etti. Yaklaşık 500 kişiye yasal süreçle ilgili bilgi veren Karabağ, yıkım aşamasına gelinmesinde belediyenin bir rolü olmadığını, tam aksine engellemek için her yöntemi denediklerini söyledi.

Valiliğe yıkımın kolay olmadığını anlatmaya çalıştıklarını belirten Başkan Karabağ, “Burası için bir formül bulacağız. Ya arsalar imara açılacak ve mahalleliye satılacak ya da Büyükşehir’in sosyal konutları tahsis edilecek. 500’e yakın insanı hangi güç alıp bir anda sokağa atabilir? Eğer Milli Emlak, bedelsiz olarak alanı bize devreder ve bir kısmını da imara açarsa, aynı gün meclisi toplar ve arsaların vatandaşa satılması konusunda karar alırım” dedi.

Defterdar Mehmet Beceren ise, “Yerin niteliğine bakmak lazım. Belediye başvuru yaptığında değerlendiririz” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet Ege – 04.09.2010 {nomultithumb}