Bayındır’la yola devam

İKİNCİ METRO KRİZİ ŞİMDİLİK AŞILDI
Belediye, Üçyol-Üçkuyular metrosunda işi yürütemediği için sözleşmesi feshedilen Bayındır İnşaat’la Aliağa-Menderes hattında da sorun yaşadı. Para ödenip sıkıntı çözüldü. Çalışmayı durduran işçiler geri çağırıldı

 GÜNÜN HABERİ / Utku Bolulu – Milliyet EGE – 28.02.2007{nomultithumb}

Aliağa ile Menderes arası raylı sistem projesi birinci etap inşaatlarının iki ay önce durmasına neden olan müteahhit firma Bayındır İnşaat’ın mali krizi aşıldı. Büyükşehir Belediyesi, inşaatın durmasından önce tamamlanan işlerin hakediş bedellerini ödedi. Bayındır İnşaat da taşeron şirket Batu İnşaat’ta işçilerin ücret alacaklarını verdi. İnşaat 5 Mart’ta yeniden başlayacak.

İkinci ''Bayındır'' krizi
Aliağa-Menderes Hafif Raylı Sistemi birinci etap ihalesi kapsamındaki Salhane, Turan, Koşu, ESBAŞ, Gaziemir Semt Garajı ve Sarnıç istasyonları tamamlanmadan, inşaat iki ay önce durdu. Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl kasım ayında sözleşmeyi feshetmesiyle sonuçlanan İzmir Metrosu Üçyol-Üçkuyular Hattı’ndaki ''Bayındır krizi''nden sonra, bu olay ''İkinci Bayındır krizi'' olarak gündeme geldi.
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kontrolü altında bulunan Bayındır İnşaat, taşeron şirket Batu İnşaat’a para ödeyemeyince, hem işler durdu hem de işçiler paralarını alamadı. Krizi çözmek için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, işlerin durmasından önce yapılan çalışmalarla ilgili hakediş bedellerinin ödenmesindeki sorunları çözdü.
Ödenen hakediş bedelleri Bayındır İnşaat’a geçici soluk aldırdı. Taşeron firmanın da işçilere kişi başına düşen 3 bin YTL’lik alacaklarını ödemesinin ardından inşaatın yeniden başlaması gündeme geldi. İzmir dışında yaşayan ve evlerine dönen işçiler geri çağrıldı. Çalışmaların 5 Mart 2007’de yenidden başlayacağı bildirildi.

18 milyon YTL’lik ihale
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nın, ''En büyük hayalim'' dediği Aliağa-Menderes arasındaki metro projesinin ihalesini Bayındır İnşaat, 2003 yılında 17 milyon 998 bin YTL bedelle kazanmıştı. Özkaynakla yapılacağı açıklanan yatırımın inşaatına, seçim döneminde projeye hükümet desteği sağlanabileceği ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan temin edilen 150 milyon Euro’luk krediye Hazine teminatı verileceği beklentisiyle geç başlandı. Ancak bu kez de Bayındır İnşaat’ın mali krizi nedeniyle tamamlanamadı. İhale şartnamesine göre inşaatların 700 iş gününde bitmesi öngörülmüştü. Bayındır İnşaat, ihale kapsamındaki Sarnıç karayolu üstgeçiti ve Gediz karayolu altgeçitini bitirerek hizmete açtı. Ancak Salhane, Turan, ESBAŞ, Gaziemir Semt Garajı, Koşu ve Sarnıç istasyonları yüzde 70-80 seviyelerinde kaldı.

Diğer etaplar sorunsuz
Öte yandan, Aliağa-Menderes Raylı Sistemi’nin ikinci etabı olan Karşıyaka tüneli ve istasyonları, Şirinyer tüneli ve istasyonları inşaatı, Kemer istasyonu ve karayolu üstgeçiti ile Egekent, Çiğli, Demirköprü ve Gaziemir istasyonlarının inşaatları sorunsuz devam ediyor.