Basmane’deki dev çukur satışa çıktı

{nomultithumb}
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, temel aşamasında mevzuata takılan Dünya Ticaret Merkezi’nin arsasını ve projesini ihaleye çıkardı. 11 Eylül’deki açık artırma 77 milyon YTL’den başlayacak

ARZU ÇETİK İzmir MİLLİYET EGE 16.08.2007

İzmirli işadamlarının kurduğu 2 bin 500 ortaklı Güçbirliği Holding ile EGS Gayrimenkul Yatırım’ın 9 yıl önce Basmane’deki eski otobüs garajının yerine kurmak istediği Dünya Ticaret Merkezi’nde yeni gelişme yaşandı. Biri 130, diğeri 110 metrelik ikiz kuleden oluşması planlanan ancak imara aykırı bulunduğu için yargıya takılıp 200 bin metrekarelik dev temel çukuru olarak kalan merkezin arsası ve projesi satışa çıkarıldı.
EGS Bank’ın 6 yıl önce Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilmesiyle arsa ve projesinin yüzde 50’si devletin eline geçen merkez, 11 Eylül’de, 77 milyon YTL bedel üzerinden ihaleyle satışa sunulacak.
Kapalı zarf ve açık artırmayla
TMSF’den yapılan açıklamada, yüzde 50’si Güçbirliği’ne ait olmakla birlikte, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 134’üncü maddesi gereğince, Ege Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün tamamının satılacağı bildirildi. TMSF’nin satış ilanında borçlular, EGS Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ile Güç Yapı İnşaat Turizm Mühendislik Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş. gösterildi. Kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanacağı ihaleye katılabilmek için TMSF’nin Vakıflar Bankası Esentepe Şubesi’ndeki ilgili hesabına 7.7 milyon YTL tutarında geçici teminat bedeli yatırılması gerektiğine dikkat çekildi. ''Belgelerin en geç 7 Eylül saat 17.00’ye kadar komisyona verilmesi gerekiyor. İhale, 11 Eylül saat 11.00’de TMSF’de gerçekleştirilecek. Kurulun onayıyla sonuçlandırılacak'' denildi.

Zorlu: Satamazlar
Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, satış kararına tepki gösterdi. Bu kararla ilgili hukuksal bir problem olduğu için yorum yapmak istemediğini belirten Zorlu, şöyle dedi: ''Bu yüzden kimsenin geleceğini zannetmiyorum. Gelecekler de bizim onayımız olmadan alamaz. Başka birşey söylemeyeceğim. Türkiye hukuk devletidir. TMSF’yle ilişkim en medeni şekilde devam edecek. 2 bin 500 insanın hak ve hukukunu müdafa etmek durumundayım.''
TMSF ile EGS adına görüşmeleri sürdüren Denizli İzmir Giyim Sanayicileri Dış Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Akgün de 77 milyon YTL olarak belirlenen muhammen bedelin çok düşük olduğunu, ihalede fiyatın 150 milyon dolara kadar çıkabileceğini savundu.
Akgün, Dünya Ticaret Merkezi’ne yerli ve yabancı olmak üzere büyük grupların talip olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu noktaya nasıl gelindi?

Dünya Ticaret Merkezi’nin geçmişi 80’li yıllara dayanıyor. Önce 5 yıldızlı otel yapılması planlandı, ancak vazgeçildi. 1995’te Güçbirliği ve EGS Holding, araziyi Büyükşehir’den satın aldı. İmar planı değişikliğiyle iki kulenin yer aldığı projenin inşaasının önü açıldı. 1998’de temel atıldı. Ancak bir yıl sonra eski Başkan Yüksel Çakmur’un açtığı dava sonrası yapımı durduruldu. Ahmet Piriştina döneminde plan yenilendi. Yükseklik serbest bırakıldı. Konak Belediyesi de yapı ruhsatı verdi. Çakmur, bir kez daha yargıya gitti. Mahkeme, imar değişikliği ve inşaat ruhsatını imar, planlama ve şehircilik ilkeleri ile kamu yararına aykırı bulup iptal etti. Danıştay da kararı onayınca söz konusu alan plansız kaldı. Bu arada EGS Bank’ın 9 Temmuz 2001’de TMSF’ye devredilmesinden sonra Dünya Ticaret Merkezi’nin yüzde 50’si BDDK’ya geçti.