Basmane çukuruna kurtuluş formülü

Basmane çukuruna kurtuluş formülü

Başkan Aziz Kocaoğlu, DTM içine Büyükşehir hizmet binasının da yapılacağı proje konusunda taraflarla uzlaştığını, yeni imar planı hazırlıklarının başlayacağını açıkladı

UTKU BOLULU İzmir DHA

İzmir’in 10 yıldır çözülemeyen, Basmane’deki ‘Dünya Ticaret Merkezi (DTM) çukuru sorunu’ için formül bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, DTM içine Büyükşehir hizmet binasının da yapılacağı proje konusunda taraflarla uzlaştığını, çözüme imkan verecek yeni imar planı hazırlıklarının başlayacağını açıkladı.
Kocaoğlu’nun formülüne göre; önce belediyenin arazi üzerindeki yüzde 12’lik hissesi yüzde 30’a çıkacak. Güçbirliği Holding ve EGS Holding hisseleri’nden 9’ar hisse olmak üzere, toplam yüzde 18 hisse belediyeye devredilecek. Eski plandaki ‘merkezi iş alanı’ notu kalacak. Ancak plana ‘belediye hizmet alanı’ notu eklenecek. Böylece plan ‘kamu yararı’ işlevi kazanacak. Projeyi inşa edecek Güçbirliği Holding, başkanlık kapısı 9 Eylül Meydanı’na bakacak şekilde, hissesi oranında Büyükşehir Belediyesi hizmet binası da yapacak. Böylece, Büyükşehir Belediyesi, proje bitiminde Basmane’ye taşınacak. Eski plandaki ‘opera salonu’ notu ise yeni planda yer almayacak.

Uzlaşmayla çözülmesini istiyoruz
Başkan Aziz Kocaoğlu, iki yıldır sürdürdükleri çalışmaların sonuçlanmak üzere olduğunu dile getirdi. Kocaoğlu, Dünya Ticaret Merkezi hisselerini elinde bulunduran Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Bakanı Kemal Zorlu, EGS Holding ortaklarının kurduğu Deniz A.Ş. adına Ufuk Akgün ve arazinin yarısına EGS Bank’ın borçları nedeniyle el koyan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Ahmet Ertürk’le de görüşerek, formül konusunda mutabık kaldıklarını belirtti. Yeni fuar alanını Gaziemir’de yapacaklarını hatırlatan Kocaoğlu, ''Bu nedenle kongre merkezi fuar ilişkisi eski önemini kaybetti'' dedi. Kocaoğlu, plandaki opera binasının da daha uygun bir yere yapılabileceğini kaydetti. Kocaoğlu, ''Uzlaşmayla çözüme ulaşmak istiyoruz. Meslek odalarıyla formülü paylaştık. Hepsinin de onayını aldık. Yıllardır çözümsüz kalan, kent gündemini işgal eden bu konu umarım bu formülle kapanır'' diye konuştu.
İmar planını 3 kez iptal ettiren davaları açan Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Yüksel Çakmur’la da iki kez görüştüğünü dile getiren Kocaoğlu, ''Yeni farmülün hem kente hem de sorunun çözümüne yardımcı olacağı görüşümü bildirdim. Sayın Çakmur, yorumda bulunmadı'' dedi.

10 yılda neler oldu?

EGS ve Güçbirliği holdingler, Büyükşehir’den satın aldıkları 35 bin metrekarelik eski otobüs garajı arazisine, 1998’de temel çukuru kazdı. Yüksel Çakmur’un 1999’da açtığı davada, yargı, imar planının, kamu yararına ve imar mevzuatına aykırı olduğu gerekçesiyle inşaatı durdurdu. Ahmet Piriştina’nın başkanlığı döneminde plan iki kez revize edildi. Ancak, Çakmur, her iki planın da yürütmesini mahkeme kararıyla durdurdu. Son davada, planın, ‘fuar projesine aykırı olduğu, bina yoğunluğunu artırdığı gerekçesi’ İzmir mahkemelerinde reddedilmesine karşın, Danıştay bu kararı bozdu. TMSF, DTM arsasını 2007’de satışa çıkardı. Ancak, Büyükşehir Belediyesi itiraz edince satış durduruldu.

 Çakmur yine ‘sıcak’ değil

DTM planını iptal ettiren ve inşaatı durduran davaları açan Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Yüksel Çakmur, yeni formüle de sıcak bakmadı. Çakmur, Londra’da işadamlarının, kule ticaret merkezleri yaparak istihdam yaratacaklarını söyleyip Hyde Park’tan 35 bin metrekarelik alanı belediyenin kendilerine satmasını istemelerinin söz konusu olamayacağını söyledi. Aynı şekilde New York’ta Central Park’ın bir kısmının işadamlarına satılmasına hangi New York’lunun, hangi belediye başkanının kabul edebileceğini soran Çakmur, yeni plana da dava açacağının sinyallerini verdi, şunları söyledi: ''Benden sonraki başkan fuar alanı içerisindeki bu araziyi sattı. Şimdi tapu iptal davası açılması gerekirken, satış işleminin tamamlanması için fuar başka alana taşınıyor. Bir belediye başkanı kendi arazisi için böyle bir anlaşma yapar mı? İş merkezinin ortasında belediye mi olur? Basmane arazisi gibi kaç tane arazi var? Kamu yöneticisi olarak ticari çıkarlardan yana mı olacaksınız, fuardan yana mı olacaksınız? Ben fuardan yana oldum.''

 Karşılıksız bırakmadık

Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, kendi açılarından yeni plan üzerinde mutabık kaldıklarını belirterek, ''Başkan Kocaoğlu bu konuda önderlik, liderlik yaptı. Bir teklifte bulundu. Bu teklif bizim geçmişteki haklarımızın geriye gitmesi anlamındaydı. Bir konsensus sağlanması, başkanın iyi niyetini karşılıksız bırakmamak için biz de bu teklifi kabul edeceğimizi söyledik. Önemli olan, bu teklifin belediye meclisinde kabul edilmesi. Bir sorun çıkmayacak diye ümit ediyorum'' diye konuştu. Zorlu, yapmayı taahhüt ettikleri belediye hizmet binasının maliyeti konusunda ise, ''Şimdi hesap zamanı değil. Biz tüm fedakarlıkları yaptık. Çekişme olmamasını, bu işin İzmir’in sorunu olmaktan çıkmasını istiyoruz'' diye konuştu. Opera binasının plandan çıkarılmasıyla ilgili olarak da, ''Kamu yararı o kadar fazlalaştı ki onların takdiridir. Zaten hem opera binasını hem belediye hizmet binasını kondurmak teknik bakımdan zor'' dedi. Zorlu, ayrıca bugüne kadar 37 milyon dolar harcadıklarını, projenin tamamlanması için ilave olarak 100-110 milyon dolar harcanabileceğini sözlerine ekledi.

Milliyet Ege / 10.02.2008