Basmane evlerini İstanbullular alıyor

Çeşme ve Alaçatı’nın taş evlerinden sonra Basmane Semti’ndeki eski, bakımsız İzmir evlerini de İstanbullular satın almaya başladı.

MUSTAFA OĞUZ İzmir DHA

Restorasyon çalışmalarının bitme noktasına geldiği Aya Vukla Kilisesi, Altınpark’ta kazı çalışmalarının sürdüğü Arkeopark, çok sayıda butik müze projesi, Mega Müze Projesi’nin de Basmane’ye yapılacak olması, son yıllarda bu semte İstanbulluların ilgisini artırdı.
İzmirlilerin pek ilgi göstermediği, İstanbululların ise adeta kapıştığı eski İzmir evleri, bölgedeki projelerden daha önce haberdar olan, içlerinde İstanbul’daki ünlü Fransız Sokağı’nı da yaratan bir grup İstanbullu sanatçı ve entelektüel tarafından 3-4 yıl öncesinden 30-40 bin TL fiyatlarla satın alındı. Çoğunluğu sit kapsamında olmasına rağmen yıllarca boş bırakılan Etiler, Faik Paşa, Altınordu, Namazgah, Akıncı, Hurşidiye gibi mahallelerdeki eski evlerin el değiştirmeye başlamasıyla dikkatler bölgeye çevrildi.

Eski parlak günlere doğru
Basmane’nin Faik Paşa Mahallesi Muhtarı Mehmet Çoban, İstanbulluların sadece kendi mahallesinde değil Basmane’nin tüm mahallelerinde eski İzmir taş evlerine büyük ilgi duyduğunu ve çok sayıda evin satın alındığını söyledi. Bazı eski evlerin restorasyonu başlarken gelecek yıllarda Basmane’nin eskiden olduğu gibi gerçek değerine kavuşacağı belirtildi.

Kaynak: Milliyet Ege – 19.07.2010 {nomultithumb}