Barajlar kapatıldı

KURAKLIK EGE ÜRETİCİSİNİ VURDU… 36 OVAYA SU VERİLEMEYECEK

DSİ Genel Müdülüğü, bölgemizde toplam 3 milyon 415 bin dekarlık alanda sulu tarım yapılmasını sağlayan 11 baraja kilit vurdu…

Demirköprü, Sevişler, Avşar, Buldan, Kemer, Adıgüzel, Yaylakavak, Topçam, Geyik, Mumcular barajları ile Marmara Gölü artık hayat vermeyecek

ALİ FİLİZKAN / MUSTAFA KAYA/ HASAN DURNA / GÜLAY BOZKURT / ERDAL ÇARBOĞA / ERTAN GÜRCANER

Ege Bölgesi'nde Devlet Su İşleri'ne ait 11 barajda seviyenin iyice düşmesi üzerine kapaklar kapatıldı ve kanallara verilen sulama suları kesildi. Manisa, Aydın, Denizli ve İzmir'de pamuk, mısır, sebze, kavun, karpuz, yonca ekili alanlar ile meyve bahçeleri susuz kaldı.
DSİ 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap, küresel ısınma ve yağışların yetersizliği nedeniyle Ege'deki baraj ve sulama göletlerinde su seviyesinin yarı yarıya düştüğünü, yetersiz rezerv nedeniyle tarım arazilerine su verilemez hale gelindiğini bu nedenle de baraj kapaklarının kapatıldığını söyledi. Denizli'de Işıklı ile Gökpınar barajlarından üreticiye ve tarlalara verilen suların da rezerv durumuna göre ağustos ayı içinde kesilebileceği belirtildi.

Dağlarda kar yok
Yağışların bu sezon yetersiz kaldığını ve buna bağlı olarak da bölgedeki barajlarda su seviyesinin tehlikeli boyutlarda düştüğünü söyleyen Bölge Müdürü İndap, "Ege'nin dağlarında kar yok, yağış yetersiz oldu. Barajlarda ve göletlerde su rezervi yetersiz kaldı. Baraj ve göletleri besleyen çok sayıda kaynak kurudu. Mevcut suyu en tasarruflu şekilde kullanmak zorundayız. Özellikle Denizli'nin Gökpınar ve Adıgüzeller, Aydın'ın Kemer ve Topçam barajları ile Muğla'nın Geyik ve Mumcular barajlarında durum iç açıcı değil" dedi.

Son aşamadayız
Manisa'da 5 barajdan kanallara su verilen kapaklar indirildi. Adala Sağ Sahil Sulama Kanalı'nın kapakları ise 6 Ağustos'ta kapanacak. Manisa DSİ 22. Şube Müdürü Bilgin Telek, bu yıl kuraklık ve su rezervlerini göz önüne alarak 37 günlük sulama süresi belirlendiğini, bu sürenin sonunda da barajların sulama kapaklarının kapatıldığını belirterek, "Sularımız bu yıl için belirlenen son seviye anlamına gelen işletme kapasitesi sınırlarına indiği için gelecek yılki sulama mevsimine kadar barajlarımızdan su verilmeyecek" dedi.

Üretim duracak
Gölmarmara, Afşar, Buldan'da kapakların indirildiğini Demirköprü'den su alan Adala Sağ Sahil Sulama Kanalı'nda da 6 Ağustos'ta kapaklarının ineceğini belirten Bilgin Telek, "Burada Kapakları kapattığımızda Demirköprü barajında elektrik üretimi de duracak "dedi.
Manisa'da Sarıgöl ovasını sulayan Buldan, Alaşehir bağlarını sulayan Afşar barajları ile Gölmarmara, Akhisar ve Salihliye sulama suyu veren Gölmarmara gölünden sulama kanallarına su veren kapaklar indirildi. 37 günlük sürenin 6 Ağustos'ta dolacağı Adala Regülatörü'nün sağ sahil sulama kanalının kapakları da bu tarihte kapatılacak.
DSİ 22 Şube müdürü Bilgin Telek, "Barajlardan su verilen sürede yeraltı sularında tasarruf sağlandı. Artık üreticilerimiz sulamalarını yeraltı sularından temin edecekler. Geçmiş yıllarda zaman zaman yapılan ek sulama suyu verilmesi bu yıl olmayacak. Gelecek sulama mevsimine kadar su veremeyeceğiz" dedi.

1000 köye eşdeğer
Sulanamayacak 3 milyon 415 bin dekarlık alanın 350 bin tane futbol sahasına eşit olduğu belirtildi. Uzmanlar ayrıca bir köyün ortalama 3 bin 500 dönümlük sulama alanına sahip olduğunu belirterek, etkilenecek alanında 1000 köye eşdeğer olduğunu ifade ettier.

Sebze meyve azalacak
Yaşanacak susuzluk, sofralarımza ürünlerin çok daha yüksek fiyata gelmesini sebep olurken, sulanamayacak alanlarda tüm yaz meyve ve sebzeleri ile pamuk yetiştirilemeyecek. Ayrıca daha önce bolca elde edilen domates, karpuz, kavun, biber, salatalık gibi yaz sebze ve meyvelerinin verimi oldukça düşecek.

Damlamaya geçmeliyiz
İzmir Valisi Cahit Kıraç, Bergama, Kınık ve Dikili gezisinde çiftçilerin kuraklık nedeniyle damlama suyu kullanmalarını önererek, "Artık içme, kulanma ve sulama suyunda çok dikkatli olmamız gereken bir döneme girdik. Suda asıl tüketim tarım alanlarına gidiyor. Damlama suya geçmek gerekiyor. Burada sulamada yeni bir yapıya ihtiyaç var. Bu yıl sulama tekniklerini ıslah edici projeler geliştireceğiz" dedi.

Pazar payımız kaybolacak
Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, "Kışın barajlar üzerinde yapay yağmurlar yağdırılabilirdi. Sulama sularının bu yıl erken kesilmesi ve bir daha verilmeyeceğinin açıklaması öncelikle her üründe en az yüzde 20 ürün kaybına neden olacak. Yeraltı suları bulamayan üreticilerde ise bu kayıplar yüzde 60 lara 70'lere çıkabilir. Bu gidişle sebze, meyve ve kuru üzümde, Avrupa'daki pazar payımız kaybolacak" diye konuştu.

"Tarım bitiyor" anlamına geliyor
Ege Üniversitesi Çevre Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ümit Erdem, "Bu gelişme tarımın bittiği anlamına geliyor demektir. Türkiye'de tarımdan vazgeçildiğini açıkça görebiliyoruz. Akarsuların özelleştirilmesi de bunu açıkça gösteriyor. Biz hala yüzeysel önlemler alıyoruz. Havza yönetimine ihtiyacımız var. Hala su taşımada yüzde 50 su kaybı yaşıyoruz. Artık buna dur demek lazım" yorumunda bulundu.

Yeraltında da su kalmadı
İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Serdan Çiftçi, "Son durum şunu gösteriyor: Bundan böyle su bulan çiftçi tarlasını, bağını, bahçesini sulayacak, bulamayan ise ekimden gelir elde edemeyecek. Tüketici ise çok pahalı sebze ve meyve bulabilecek. Üretici çok zor durumda kalacak. Çünkü yeraltı suları da çekilmektedir. Eskiden 20 metrede olan sulama kuyuları 120 metreye kadar inmektedir" dedi.

İzmir'in 250 günlük suyu var
İZSU Genel Müdürlüğü Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanı Suzan Gök, İzmir'in 250 günlük suyu bulunduğunu belirterek İzmirlileri rahatlattı.
Geçtiğimiz Mayıs ayında başlatılan su tasarrufu kampanyasına İzmirlilerin büyük destek verdiğini hatırlatan Gök, kampanya kapsamında Mayıs ayında yüzde 5.15, Haziran ayında 7.55 Temmuz ayında da yüzde 8.51 tasarruf sağlandığını açıkladı. İzmirlilerin suyuna sahip çıktıklarını ifade eden Gök, Temmuz ayı sonu itibariyle İzmir'in içme suyu ihtiyacının yüzde 37'lik bölümünü karşılayan Tahtalı Barajı'nda 98 milyon metreküp su bulunduğunu söyledi. Tahtalı Barajı'ndaki aktif doluluğun yüzde 27 seviyesinde olduğunu hatırlatan Gök, barajdan kente günde 220 bin metreküp su iletildiğini ifade etti. Balçova Barajı'ndaki doluluk oranının ise yüzde 29 seviyesinde olduğunu belirten Gök, barajda 2 milyon 392 bin metreküp su bulunduğunu ifade etti.
İzmir'in içme suyu ihtiyacının yüzde 62'lik bölümünün yeraltı ve derin su kuyularından karşılandığını hatırlatan Suzan Gök, yeraltı sularının seviyelerinde herhangi bir düşüşün söz konusu olmadığını söyledi. Yeraltı ve derin su kuyularında yıllık 180 milyon metreküp kullanım rezervi bulunduğunu ifade eden Suzan Gök, "Sonbahar'da İzmir'in yağmur alacağını düşünüyoruz. Gerek baraj gerekse yeraltı su kaynaklarımız sayesinde Türkiye genelinde yaşanan bu sıkıntılı süreci sıkıntısız atlatacağız" dedi.

Pamuk alanları yüzde 40 daraldı

NİHAT DELİBAŞI (HABER MERKEZİ)

Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birlik Başkanı Basri Özçoban, aşırı sıcak ve sulama yetersizliği nedeniyle pamuk ekim alanlarında yüzde 40'a varan daralma olduğunu belirterek, gelecek yıl 1 milyon tondan fazla pamuk ithalinin gündeme gelebileceğini söyledi.
Kuraklık ve sulama suyundaki yetersizliğin tarım ürünlerinde neden olduğu tahribatın boyutları her geçen gün artıyor. Söke Ovası'nda toplam 150 bin dönüm pamuk ekim alanın sulanamadığını, Denizli, Diyarbakır, Aydın gibi bölgelerde ciddi üretim kayıpları yaşanmasını dikkate alarak ilgili valiliklere zararın tesbiti için başvurduklarını belirten Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği Başkanı Basri Özçoban, "Bu illerden elde ettiğimiz verileri Tarım Bakanlığı'nın bilgisine sunarak pamukçunun zararının karşılanmasını talep edeceğiz" dedi. Tariş Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Özçoban, "Türk tekstil sektörünün hammaddesi pamuk biterse sektör büyük bir sıkıntıya girer" diye konuştu. Pamuk ekim alanlarında yaşanan daralmaya karşın bazı kişilerin ekim alanlarının arttığı yönünde açıklama yapmasını da eleştiren Özçoban, "Ekim alanlarında ve rekoltede en az yüzde 30-40 daralma var. Türk pamuğu koruma altına alınmalı. Kaybedeceğimiz her kilogram pamuk ekonomiye zarardır" dedi.

Yeni genel müdür
Geçtiğimiz yıl Üzüm ve İncir Birliği ile müşterek kadrolardan çıkma kararı aldıklarını bildiren Basri Özçoban şunları söyledi:
"Bugün gelinen noktada mevcut sistemin yürümediğini gördük. Birliğin yeni açılım ve projelerinde pamuk yokmuş gibi davranılmaya başlandı. Dolayısıyla yeni bir genel müdür görevlendirilmesi için çalışmalara başladık. Birlikte çalışacağımız ismi yakın bir zamanda açıklayarak basının önünde mukavele imzalayacağız."
Öte yandan Özçoban'ın anlaşmak üzere olduğunu ifade ettiği yeni genel müdür adayının Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (TÜGEM) Müdürü Hüseyin Velioğlu olduğu iddia edildi.

Yeni Asır – 02.08.2007