Barajlar boş Mavişehir dolu

DÖRT GÜNDE METREKAREYE 85.2 KİLO YAĞIŞ DÜŞTÜ, SONUÇ BU

Barajlarda, üç günlük ihtiyacı karşılayacak kadar su toplandı. Ama kentin altyapı sorunu yaşayan en prestijli semti göle döndü

Fotoğraflar: Turaç Top
Milliyet EGE – 25.10.2007{nomultithumb}

Yağan yağmur kadar harcadık
İZMİR’DE cumartesi gecesi başlayan yağmur, kuraklık endişesi yaşayan vatandaşın yüreğine su serpti ancak barajlardaki tablo pek değişmedi. Meteoroloji’nin verilerine göre, dört günde metrekareye toplam 85.2 kilo yağış düştü. Bu tarihler arasında barajlara ise toplam 766 bin metreküp su geldi.

Tasarrufa devam çağrısı
BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’nin açıklamasına göre, bu miktar, günde ortalama 250 bin metreküp su tüketen İzmir’in sadece üç günlük ihtiyacını karşılayacak düzeyde kaldı. Başkan Aziz Kocaoğlu, ''Sağanak yağışı sevinçle karşıladık. Ancak, kuraklık tehdidi göz ardı edilmemeli. Tasaruflu tüketim sürmeli'' dedi.

Önce toprak doyacak

Devlet Su İşleri (DSİ) 2’nci Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, önce toprağın suya doyacağını, sonra barajların dolacağını söyledi. Sarıyıldız, ''En az bir hafta sürecek etkili yağmur lazım. Bunun için aralık ayını bekliyoruz'' dedi.

İstanbul’dan iyiyiz

İZSU Genel Müdürlüğü, uzun aradan sonra İzmir’e yağmur düştüğünü hatırlattı, ''Ankara ve İstanbul’a oranla su rezervleri yönünden daha şanslı olan İzmir’in hiç yağmur yağmasa dahi mayısa kadar yetecek suyu var'' denildi.

Haftaya yine yağmur var

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, yağışlar dün sona erdi. Ancak İzmir, 1 Kasım Perşembe gününden itibaren tekrar yağışlı havanın etkisinde kalacak. Hava sıcaklıkları 7-8 derece düşecek. Ege’nin yüksek kesimlerine kar yağacak.

Hep aynı manzara

İZMİR’DE her ''gel-git''le ya da yağmurla sulara gömülen Mavişehir’de, bildik kabus tekrar yaşandı. Deniz seviyesinin altında kalan tüm sokaklar, altyapı sorunu yüzünden adeta göle döndü. Kanallardan Körfez’e ulaşamayan suyun tahliyesi için Karşıyaka Belediyesi’nin pompalarla yaptığı çalışma da fayda etmedi.
BİRİKEN suyun yüksekliği yer yer 40-50 santimi buldu. Mavişehir sakinleri, apartmanlarından dışarı çıkmakta, otoparklardaki araçlarına ulaşmakta zorluk yaşadı. Vatandaşlar, ''İzmir’in en lüks yerinde oturuyoruz. Ancak her yağmurda yüreğimiz ağzımıza geliyor. Artık bu çileye son verilmeli'' dedi.