Barajda su tutulması suçtur

Allianoi Girişim Grubu Sözcüsü avukat Hilal Küey, Allianoi Antik Kenti'ni su altında bırakacak Yortanlı Barajı'nda ağustos ayında su tutulacağı açıklamalarının "seçim yatırımı" olduğunu iddia ederek, "Bilim heyetinin raporu gelmeden barajda su tutulması suçtur" dedi.
Allianoi Girişim Grubu'nun, İzmir Tabip Odasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Küey, barajda su tutulacağını açıklayarak, yörede tarımla uğraşan çiftçileri kışkırttıkları gerekçesiyle DSİ yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.
Kazı izni için başlattıkları kampanyada topladıkları imzaları, Kültür ve Turizm Bakanlığına postalayacaklarını belirten Küey, "Bakanlık umarız yanlışından döner. Dönmezse hukuki süreç başlatırız" dedi.
Barajın kanaletlerinin bulunmadığını da öne süren Küey, şunları söyledi:
"Yortanlı Barajı'nın henüz kanaletleri mevcut değildir. İhalesi dahi yapılmamıştır. Bu durumda zaten ağustosta su tutulacağı haberleri tamamen seçim öncesi söylenmiş vaatler niteliğini taşımaktadır. Bizi asıl üzen, DSİ tarafından da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da ortada henüz sulama kanalları olmayan, sadece baraj gövdesi bitmiş eksik bir inşaat olduğu bilindiği halde, günlük seçim propagandasına koskoca bir tarihin feda edilmek istenmesidir."
Allianoi Bilimsel Kazı Heyeti Başkanı Ahmet Yaraş ise Allianoi'de bir sezon çalışma yapılmamasının arkeolojik açıdan büyük kayıplara yol açacağını söyledi. Yaraş, "Her ne gerekçeyle yapılırsa yapılsın, bu kararı alanlar, destek olanlar, tarih önünde yargılanacaklarından şüphe duymasınlar" diye konuştu.
Barajda su tutulmasının, hem yasal, hem de mevcut koşullar gözönüne alındığında olanaksız olduğunu savunan Yaraş, "Evrensel kültür değerleri açısından büyük önem taşıyan Allianoi'nin, politik çıkarlar uğruna, geri dönüşü olmayacak şekilde su altında bırakılması, ne Türkiye'nin, ne de bölge çiftçilerinin menfaatine olacaktır" dedi.

HaberEkspres – 10.07.2007{nomultithumb}