Banliyo hattı değil metro yapmak

 

Birkaç yıl önce Karşıyaka Kent Meclisi’nin bir toplantısında Aliağa-Menderes tren hattı gündeme getirilmiş ve tartışılmıştı. Konuyla ilgili uzmanlar gerekli bilgileri vermişlerdi ama biz Karşıyakalılar, 2 konuda yoğunlaşmıştık.

 

Bunlardan biri mahallelerin ortasından geçecek bu yolun iki yanına yaya ve araç ulaşımının nasıl olacağıydı. O zaman bize ortalama 4 dakikada bir trenin geçeceği söylenmişti. Bu, normalde 4 dakikada bir yolun kapanması demekti. Bunu aşmanın yolu üst ya da alt geçitler yapmaktı ama bu da ayrı bir sorundu çünkü mahalle arasında o genişlikte alt-üst geçitler yapmak olası değildi.

 

Başka bir konu da, yeraltından geçecek olan tren yolunun üstünde kazanılacak arazinin nasıl değerlendirileceği idi. Bu konuda da, ortaya çıkacak alanların yeşil alan olarak değerlendirilmesi, koşu parkuru olması önerilmişti.

 

Konu Kent Meclisinde Karşıyakalılarla böyle tartışılmış ve sonuç olarak projenin bugünkü biçimine karşı çıkılmış ve yolun tüm Karşıyaka’da yeraltından geçmesinin önerilmesi kararı verilmişti. Bunun için ilk Yerel Gündem toplantısı beklenmiş ve orada konunun Büyükşehir ilgililerine aktarılması düşünülmüştü.

 

Büyükşehir’de YG’nin konuyla ilgili toplantısını Karşıyaka Kent Meclisi adına izleyenlerden biri de bendim. Büyükşehir’den yetkililer konuyla ilgili bilgiler vermişlerdi ama yapılmak istenen yol, biz Karşıyakalıların yapılmasını istediği biçimde değildi. Aslında Karşıyakalılara, kendilerini ilgilendiren bu konuda en küçük bir soru bile sorulmamış, fikirleri alınmamıştı.

 

Toplantının son bölümünde nihayet Karşıyakalılar olarak hattın durumuyla ilgili önerimizi aktardım. O zamanki Büyükşehir yetkilileri “Metin bey, iyi de” demişlerdi. “Yapacak bir şey yok. Biz kararımızı verdik. Yol böyle olacak”. Ben de “ o zaman bizi neden çağırdınız ki” demiştim.

 

Tüm bunlar nereden aklıma geldi? Geçtiğimiz Salı günü kesip saklamamız gereken bir yazı vardı gazetemizde. Sayın Ertan Sayın “buna da yanarım” diye bir yazı yazmış ve hattın sorunlarını tek tek aktarmış.

 

Benim bu projeyi kent meclisinde ilk duyduğumda edindiğim izlenim, bu biçimiyle sorunlarla dolu, yetersiz, yanlış planlamalar içerdiği biçimindeydi. O zaman öngördüğümüz sorunları daha şimdiden yaşamaya başladık.

 

Yapılması gereken 2 şey vardı oysa. Bunlardan biri tren yolunun tamamını yerin altına almaktı elbette. Ama ondan önce yapılması gereken şey, Karşıyaka’da metro yapmaktı. Hatta kentin her yanına metro, gerçek bir metro yapmak. Adı “metro" olup, yerin üstünden giden hızlı tramvay benzeri değil, tanımına uyan gerçek metro yapmak. Ama hepsinin de ötesinde, yapılacak bir iş, kimleri ilgilendiriyorsa o insanlardan öneri almak, insanları dinlemek erdemini göstermek.

 

Metin Erten  

 

Yenigün – 01.03.2007