Banka engel çıkarıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ziraat Bankası yönetiminin İzmir'e karşı olumsuz tavır sergilediğini öne sürdü.
Kocaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Büyükşehir Belediyesinin, Konak'taki arsa davasında her türlü fedakarlığı yaptığını, Ziraat Bankası'nın, İzmir'in can damarı niteliğindeki bir bölgenin kullanımı için sürekli engel çıkardığını, bunu, kamuoyu ve İzmirlilerin takdirine bıraktığını ifade etti.
Konak'taki arsa sorununun çözümü için tüm yasal sınırları zorlayarak ellerinden gelen çabayı harcadıklarını, buna karşılık Ziraat Bankasının uzlaşma konusunda en küçük bir adım bile atmadığını savunan Kocaoğlu, şunları kaydetti:
"Konak Ahmetağa Mahallesi 7937 ada 4 parselde kayıtlı 2904 metrekarelik taşınmaza kamulaştırmasız el atıldığı gerekçesiyle, 2002 yılında tazminat davası açan Ziraat Bankası yetkilileri ile bugüne kadar pek çok kez bir araya geldik. Bu arsa, 1970'li yıllardan beri yol, otobüs ve minibüs durağı olarak kullanılıyor. Biz de kentin menfaatini göz önüne alarak, iki kamu kurumunun kısa süre içinde uzlaşacağını tahmin ediyorduk. Buna rağmen, yasal sınırları zorlayarak, tazminat davasından vazgeçilmesi karşılığında, belediyemize ait 100 milyon YTL parayı 1 yıl süreyle ve faiz talep etmeden, mevduat olarak Ziraat Bankasına yatırmayı önerdik. Bununla da kalmayıp, 50 milyon YTL'yi de adat hesabıyla bankaya yatırabileceğimizi söyledik. Karşılığında da, dava konusu parselin tapusunun, 1 yıl sonra Belediyemize devredilmesini istedik."
Bankanın bu rakamları az bularak anlaşmaya yanaşmadığını anlatan Kocaoğlu, şöyle devam etti.
"Biz Mayıs ayında teklifimizi revize edip Ziraat Bankası yönetimine bir kez daha gittik. İlk teklifimizdeki adat hesabını iki katına, yani 100 milyon YTL'ye yükselttiğimizi bildirdik. Bankaysa bu rakamların tam iki katını talep etti. Oysa önerdiğimiz rakamlar, piyasa koşullarına göre çok iyiydi. Örneğin bir başka kamu bankası bize, 100 milyon YTL'ye yıllık 16.56 milyon YTL faiz vereceğini, 100 milyon YTL'nin adat hesabında tutulmasıyla da 12.75 milyon YTL. faiz ödeyebileceğini söyledi. Bunların toplamı da 29.31 milyon YTL'ye geliyordu. Üstelik bu rakamlarda bizim herhangi bir pazarlığımız söz konusu olmadı. Olaya bu açıdan bakıldığında, yine bizim ne kadar özveriyle hareket ettiğimiz ve Ziraat Bankasının mağduriyeti gibi bir konunun asla söz konusu olmadığı net bir şekilde görülmektedir."

Haber Ekspres – 13.07.2007{nomultithumb}