Balçovalılar, kapalı pazaryerine kavuşuyor

{nomultithumb}TELEFERİK MAHALLESİNDEKİ TESİS, HAZİRAN AYINDA HİZMETE GİRECEK

Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, bu çağdaş mekanda 35 dükkan, 600 tezgah ve yürüyen merdivenin olacağını ifade etti

SÜLEYMAN SAĞAT (Yeni Asır) 25.04.2007

Balçova'da trafik karmaşasına ve çevre kirliliğine yol açan Korutürk mahallesindeki pazaryeri artık son günlerini yaşıyor. Teleferik mahallesinde yeni yapılan kapalı pazaryerinin inşaatı bitmek üzere. Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, "İzmir'in en güzel pazaryerini biz yapıyoruz" dedi ve yeni mekanı, 1.5 ay sonra Balçovalıların hizmetine sunacaklarını açıkladı.

Sıkıntıya son
Balçova'da hijyen, otopark ve görüntü kirliliği gibi sorunlara neden olan Korutürk mahallesindeki pazaryeri, yakında yeri yerine taşınacak. 2375 metrekare alanda kurulan ve 600 metrekaresi vatandaş arazisinde kaldığı için mülkiyet sorunlarına da neden olan Korutürk mahallesindeki pazaryerinin çevre sokaklara da taşması, vatandaşların tepkisini çekiyordu. Yaşanan sıkıntılara son vermek için Teleferik mahallesinde 35 dükkanı, 600 tezgahı bulunan, yürüyen merdivenli, soğuk hava zincirli kapalı pazaryeri projesi hazırlayan Balçova Belediyesi, tesisi Haziran ayı başında hizmete açmayı planlıyor.
Kaba inşaatı biten ve çatısı tamamlanan pazaryerinin, İzmir'in en modern ve en çağdaş alışveriş noktalarından biri olacağını söyleyen Başkan Çalkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Burası, pazaryerinden çok, çarşı-pazar olarak hizmet verecek. Kapalı işyerleri her gün açık olacak. Bu sayede Balçovalı esnafımıza kolaylık sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca süt ürünleri, et, tavuk ve balık gibi hijyen ve soğuk zincir gerektiren gıdalar da AB normlarında vatandaşlarımıza sunulacak. Uzak semtlerden gelen vatandaşlar için servis ağı oluşturacağız. Yürüyen merdivenler sayesinde yaşlı vatandaşlarımız da mağdur olmayacak."