Balçova’da dev adım

4 bin 500 konutu daha jeatermalle ısıtacak imzalar atıldı
Balçova’da 4 bin 500 konutun daha jeotermal enerji ile ısıtılmasını sağlayacak çalışmalar için sözleşme imzalandı.
İzmir Jeotermal Enerji A.Ş binasında düzenlenen törende konuşan İzmir Jeotermal Genel Müdürü Ali İçhedef, imzalanan sözleşme ile 4 bin 500 konut eşdeğerdeki potansiyele sahip Balçova 2 ve Etap 2 projeleriyle Balçova ilçesindeki Onur Mahallesi ve Fevzi Çakmak Mahallesine jeotermal ısıtma sisteminin kurulabileceğini dile getirdi.
İş için 22 Aralık 2006 tarihinde yapılan ihaleyi MMK firmasının kazandığını, imzalanan sözleşme sonrası firmanın ısı merkezi, dağıtım sistemi ve binaaltı işlemlerini 9 ay içinde tamamlayacağını bildiren İçhedef, konutların 2008 yılı kış aylarında jeotermal enerji ile ısınacağını ifade etti.
İçhedef, projenin yürütüleceği mahallelerde konut sahibi olanlar için yüzde 15 indirimli ön ödemeli abone kayıt kampanyasına başladıklarını belirtti.
    
Doğaz gazla karşılaştırmayın
Gazetecilerin ’’kentte doğal gaz şebekesi çalışmalarının da hızla devam ettiği, bunun jeotermaldeki hedefleri etkileyip etkilemediğine’’ ilişkin sorusunu yanıtlayan İçhedef, Yenilenebilir Enerji Kanunu’na göre jeotermal potansiyeli bulunan bölgelerin öncelikle bu kaynağı kullanması gerektiği yönünde hükümlerin bulunduğuna dikkati çekti.
Jeotermal potansiyele sahip Balçova ve Narlıdere ilçe belediyelerinin jeotermal lehindeki iradelerini belirttiklerini kaydeden İçhedef, jeotermalin doğal gazla arasında kilo kalori bazında yüzde 100 maliyet farkının bulunduğunu söyledi.
Jeotermal potansiyelin ancak kuyu açarak anlaşılabildiğini, geçen yıl açtıkları 2 kuyudan 4 bin 500 konut eşdeğerli olanının ihalesini tamamladıklarını belirten İçhedef, 3 bin 500 konutluk diğer kuyuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini, yeni noktalar açılması konusundaki yatırım projelerini yönetim kuruluna sunduklarını, cevap beklediklerini söyledi.
Kaynaklar konutların altında
    
İçhedef, geçmişte kaynakların Balçova Termal Tesisleri’nin bulunduğu alanın altında olduğunun tahmin edildiğini, bu bölgenin koruma alanı ilan edildiğini ancak, kuyuların açılmasıyla asıl kaynakların koruma alanı dışındaki konutların altında olduğunun anlaşıldığını söyledi.
Bu nedenle yeni kuyuları konut alanlarında açmak zorunda kaldıklarını dile getiren İçhedef, sözleşmesi imzalanan kaynağın bir parktan çıkarıldığını, başka bir sondajın da muhtarlık binasının yanından yapıldığını kaydetti.
Kaynakları daha iyi kullanabilmek için sondajın açıldığı yerden farklı noktalardan su alınabilecek sistemler üzerinde çalıştıklarını ifade eden İçhedef, şöyle konuştu:
     ’’Potansiyeli kullanabilmek için gelişmiş sondaj yöntemlerini kullanmak durumundayız. Yerin altında çeşitli yönlere dönebilen bu sondaj sistemlerinin maliyeti çok yüksek. Sistem genelde petrol arama çalışmalarında kullanılıyor. Bu sistemle Almanya sınıra yakın bölgelerde yerin altından Avusturya’nın jeotermal kaynaklarını kullanabiliyor. Bu sistemi uygulama konusunda çalışmalarımız sürüyor.’’
Yenigün – 07.02.2007