Balçova’da 40 yıllık arsa sorunu çözülüyor

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)
Balçova Belediyesi arazilerine yıllardır imar verilmediği için mağdur olan bin 886 tapu sahibine müjdeli haberi verdi. 1000 ölçekli imar planları onay için Büyükşehir Belediyesi'ne gönderildi

12 Eylül darbesiyle kapatılan Balçova Belediyesi'nden satın aldıkları arsalarına bugüne kadar imar verilmediği için mağdur olan 5 bine yakın arsa sahibinin ellerinde tapuları bulunan bin 886'sına müjdeli haber geldi. Balçova Belediyesi, yaklaşık 3 yıldır sürdürdüğü 1000 ölçekli uygulama imar planlarını tamamladı. İmar planları onay için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne gönderildi. Büyükşehir meclisinin komisyonlarda görüşülecek olan imar planlarını Şubat ayındaki ikinci oturuma yetiştirmesi durumunda bin 886 tapulu arsa mağdurunun sorunu çözülmüş olacak.
1970'li yıllarda dönemin Balçova Belediyesi vatandaşlara arsa satışına başladı. Ancak 12 Eylül 1980 darbesiyle birlikte Balçova Belediyesi'nin kapısına kilit vuruldu ve malları İzmir Belediyesi'ne verildi. Son gelişmeyle arsa mağdurlarının 40 yıllık çilesinin sona ereceği bildirildi. Ellerinde makbuzları olan vatandaşların sorunu ise AİHM'de ya da Bakanlar Kurulu kararı ile çözüme kavuşturulabilecek.

ÇİLELİ BEKLEYİŞ
Mağdurların çileli bekleyişi sırasında olaylar şöyle gelişti: 2007 yılında İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 5 bin ölçekli Balçova arsaları 2. etap nazım imar plan önerisini oybirliği ile kabul etti. Planlar askı sürecinin ardından kesinleşirken Balçova Belediyesi 5 binlik planlara uyumlu olarak 1000 ölçekli uygulama imar plan çalışması başlattı. Bu arada Büyükşehir Belediyesi de bölgenin jeolojik zemin etüdlerini yaptırdı. Yaklaşık 3 yıl süren çalışmanın ardından nihayet plan taslağı hazırlandı.
Balçova Belediyesi tarafından hazırlanan taslak plana göre 1 milyon 130 bin metrekarelik alanda 174 bin metrekareyi bulan 3 adet konut adası oluşturuldu. Buna göre elinde tapusu bulunan bin 886 arsa mağduru için 2 bin 200 adetlik konut alanı üretildi. Yapılan jeolojik etüdler sonucunda 167 bin metrekarelik alan ise jeolojik yönden sakıncalı alan olarak belirlendi. Bazı tapulu arazilerin orman alanı içinde kaldığı ortaya çıktı.

OKUL VE PARK ALANI
Arazideki eğim ile jeolojik sakıncalı alanların fazlalığı konut alanı üretmede büyük sıkıntılar yaşanmasına neden oldu. Planlama çalışması kuzey ve kuzeybatıda Konak ve Balçova yerleşim alanları, güneyde Olimpiyat Köyü yerleşimi, güneybatıda orman alanı, doğuda ise Poligon Askeri Alanı ile sınırlı olan 1 milyon 130 bin metrekarelik alanda yapıldı. Söz konusu alanda 43 adet park alanı, 3 ilköğretim okulu, 1 orta öğretim okulu, 3 sağlık tesisi, 2 sosyal-kültürel tesis, 2 dini tesis, 3 belediye hizmet alanı ve toplam 4 bin metrekare otopark alanı planlandı. Balçova Belediyesi yetkilileri parsel bazında yeni otopark alanlarının yaratılabileceğini ifade etti. Bunların yanı sıra 174 bin metrekarelik alanda 2 bin 200 konutluk konut alanı da oluşturuldu.
kutu

'EN DOĞRUSUNU YAPTIK'
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, 40 yıllık bir mağduriyetin çözümünde ilk adımın atıldığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nin arazinin tamamında zemin etüdlerini yaptırdığını belirten Çalkaya,
üzeminde problem olan yerler bulunduğunu söyledi. 3 ayrı adada 174 bin metrekarelik inşaat alanı yaratılabildiğini belirten Çalkaya, bölgede yüksekliğin de serbest bıkarıldığını açıkladı.
Toplam 1 milyon 130 bin metrekarelik alanda yapılabilecek en doğru işi yaptıklarını, bu bölgenin çok riskli bir bölge olduğunu belirten Çalkaya, "Bu güne kadar hiçbir belediye başkanı bu işe el atıp çözüm üretmemişti. Herkes nutuğunu çekmiş seçim dönemlerinde bu konuyu seçim malzemesi olarak kullanmış ama öylece bırakmıştı. Büyükşehir Belediyesi ile yaklaşık 7 yıldır bu iş için koşturuyoruz. Artık son aşamaya gelindi. Tapulular için bir nebze olsun çözüm üretiliyor, böylece mağduriyetleri sona eriyor" diye konuştu. Ocak ayı meclisinde 1000 ölçekli uygulama imar planının kabul edildiğini belirten Çalkaya planların Büyükşehir'e gönderildiğini söyledi.

 

Kaynak: Yeni Asır – 01.02.2011