Ballıkuyu sırtlarında gökdelenler yükselecek

Heyelan bölgesi dışında kalan 60 hektarlık yere yüksek binalar yapılması
için imar planlarında değişiklikler yapılıyor

SÜLEYMAN SAĞAT (Yeni Asır) 30.04.2007{nomultithumb}


Kadıfekale, yeni düzenlemelerle cazibe merkezi haline gelecek. Alsancak-Turan bölgesinde düşünülen gökdelenler, Ballıkuyu'nun heyelan bölgesinin arkasında kalan sağlam zeminli 60 hektarlık alanda boy gösterecek

Büyükşehir Belediyesi'nin Turan-Alsancak arasında inşaat yoğunluğunu yüzde 40-50 artıran imar düzenlemesiyle ilgili yargının yürütmeyi durdurma kararının yankıları sürerken, Konak Belediyesi'nin Ballıkuyu'yu cazibe merkezi haline getirmek için sürdürdüğü çalışmalar son aşamaya geldi. Konak Belediyesi, Ballıkuyu'da heyelan bölgesi dışındaki 60 hektarlık bir alanda İzmir'in silüetini değiştirecek gökdelenler yapılmasına olanak sağlayacak imar planlama çalışmaları yapıyor.

Parsel düzenlemesi
Bölgenin planlarında yol ve yeşil alan düzenlemesi ile sosyal donatı alanlarını ayırmak için uygulama imar planları üzerinde çalışan Konak Belediyesi, sözkonusu bölgenin parsel düzenlemeleri için tapu tescillerini yapmaya başladı. Bölgedeki parselleri, inşaat ruhsatı almaya hazır hale getirmek için çaba harcadıklarını belirten Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, "Tesciller tamamlandıktan sonra inşaatlar başlayabilecek. 60 hektarlık alanın tamamı 2008 yılında serbest yükseklikteki binaların yapılmasına uygun hale gelecek. Yeni plan uygulamasının sonuçlarını 5 yılda görebileceğiz. Bölge, çağdaş bir kent görünümüne kavuşacak. Kısacası İzmir'in silueti değişecek" dedi.

İlgi arttı
60 hektarlık alanda serbest yükseklik izninin verilmesi, inşaat firmalarının bölgeye olan ilgisini artırırken, ABD'li bir inşaat şirketinin de toplu konut yapmak için bölgede araştırma yaptığı belirtildi. Bugüne kadar Altay mahallesindeki heyelan bölgesiyle gündeme gelen Ballıkuyu'nun, heyelan bölgesi dışında kalan 60 hektarlık alanına 2, 3 ve 4 kat inşaat izni veriliyordu.
Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası'ndan bu konuda görüş aldıklarını belirten Başkan Tunçağ, şu açıklamayı yaptı:
"Yüksek binaların yapılmasıyla eski çarpık görüntüler ortadan kalkacak. Kadifekale'nin sol tarafında yapılacak gökdelenler, İzmir'e farklı bir hava getirecek. Böylece hem modern bir kent yaratmış olacağız, hem de yeşil alan miktarını artıracağız."

Yüzde 40'ı yol ve yeşil alan olacak
Geçen 5 yılda planlarda sosyal donatı, yol ve yeşil alanları belirleyen Konak Belediyesi, parselizasyon çalışmasıyla küçük parselleri bir araya getirerek en az 750 metrekare olacak şekilde birleştirdi. Ballıkuyu'da yapılacak binalar için 3 emsal verildiğini belirten Konak Belediye Başkan Yardımcısı Muhittin Selvitopu, "Arsa büyüklüklerine göre toplam inşaat alanı ve yükseklikler artabilecek. Bölgenin parselasyon planlarını yaparken 60 hektarlık alanın yüzde 40'ına denk gelen 24 hektarlık alanı yol ve yeşil alan için ayırdık. Tapu tescilleri tamamlandıktan sonra imar planında yola ve yeşil alana rastlayan parseller kamulaştırılarak fiziki müdahale yapılacak" diye konuştu.

 

Amerikalılar da ilgileniyor
Öte yandan Ballıkuyu mahalle muhtarı Sami Elmas, ABD'li bir inşaat firmasının temsilcilerinin bölgeye gelerek toplu konut yapma imkanlarını araştırdığını söyledi. Firmanın ABD'de yaşayan bir Ballıkuyulu aracılığıyla bölgeye geldiğini söyleyen Elmas, "Bize Ballıkuyu'nun tamamını yenileyebilecek güçte olduklarını söylediler. Romanya'da da kent yenileme projeleri yapıyorlarmış. Ön araştırma için gelen firmanın temsilcileri yeniden araştırma yapmak için geleceklerini söylediler" dedi.