Balıkçılar taşınmak için destek bekliyor.

Balık çiftliklerinin yüzde 80’inin yeni tebliğe göre yer değiştirmesi gerektiği belirtildi.
Çiftlikler, kıyıdan 1.100 metre uzaklıkta ve 30 metre derinliği olan denizlerde kurulacak.
Çevre ve Orman Bakanlığının, balık çiftliklerinin durumunu belirleyen yeni tebliğiyle, çiftliklerin yaklaşık yüzde 80’inin yerlerinin değiştirileceği belirtilerek, taşınma maliyeti için destek talep edildi…

Ege Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sinan Kızıltan, çiftliklerin yeni tebliğle doğal ve arkeolojik SİT alanı dışında kalan ve derinliği 30 metre, kıyıdan yaklaşık 1.100 metre uzaklıkta kurulabileceğini belirterek, mevcut çiftliklerinin yüzde 80’inin bu kriterlere uymadığını aktardı.
Tebliğe göre Bodrum’daki Salih Adası çevresindeki çiftliklerden, güney kısımdakilerin taşınacağının, kuzey açıklarında yer alan çiftliklerin ise üretime devam edeceğinin görüldüğünü ifade eden Kızıltan, Çeşme’deki Gerence Körfezi ile Mordoğan’da ise açıkta faaliyet gösteren orkinos çiftliklerinin faaliyetine devam edeceği, kıyıya yakın çipura ve levrek çiftliklerinin ise taşınacağının tahmin edildiğini bildirdi.
Kızıltan, düzenlemeden en fazla küçük yatırımcıların zarar göreceğinin tahmin edildiğini kaydetti.
Kızıltan, “Çiftlikler 2008 yılına kadar yeni yerlerinde üretime başlamazsa üretimde büyük düşüş yaşanır. Bu, yaklaşık 1 milyar dolarlık pazarın çökmesi demektir. Balık çiftliklerinin şu anda üretim yaptığı yerleri onaylayan devlet, taşınmasını isteyen de devlet. Devletin plansızlığının faturasını tek başımıza ödemek istemiyoruz. Bu konuda hibe veya uzun vadeli kredi beklentimiz var” dedi.
“Dar gelirliye destek olduk”
Ege Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sinan Kızıltan, çiftlikler sayesinde çipura ve levrek gibi balıkların fiyatlarının 6-7 YTL’lere düştüğünü ve bu balıkların dar gelirli sofralara da hitap etmeye başladığını belirterek, yeni alanların belirlenmesinde hızlı davranılmadığı taktirde üretimin düşeceğini ve Türkiye’nin Yunanistan’dan balık ithal eder hale geleceğini savundu. Çiftliklerde yapılan üretimle yıllık 250 milyon dolarlık ihracat yapıldığını ve AB pazarında belli bir payın yakalandığını dile getiren Kızıltan, bu pazarı kaybetmekten de endişe duyduklarını dile getirdi.
Yenigün – 26.01.2007