Balıkesir’de para var ama arazi yok

Kentte, başta vatandaşların yaptıracağı eğitim yatırımları olmak üzere çeşitli kamu projeleri de inşa edilecek yer bulunamadığı için hayata geçemiyor

DEVRİM DERİN (BALIKESİR)

Balıkesir'de, arsa üretilememesi nedeniyle, okul yaptırmak isteyen 20 hayırseverin projesini askıya alırken, 850 yataklı Devlet Hastanesi, SGK İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı hizmet binası projeleri de aynı sorun nedeniyle yapılamadı. Balıkesir merkez ve merkeze yakın yerlerde arsa arayışını sürdüren kurumlar, bazı arazi sahiplerinin fahiş fiyatlar istemesi yüzünden zor durumda kaldı. Okul yaptırmak isteyen hayırseverler arsa temin edilemeyince, vatandaşlar projelerini gerçekleştiremedi.

RAYİÇ BEDEL
İl Sağlık Müdürlüğü, modern bir hastane yapımı için yeni Adliye binasının yanındaki 274 dönümlük araziyi belediyeden istemişti. Belediye Başkanı İsmail Ok da, konuyu değerlendirdikten sonra olumsuz yönde yanıt vererek, "Belediye olarak düşündük, taşındık ve Sağlık Müdürlüğü'ne araziyi vermeyeceğimizi bildirdik. Çünkü, belediyenin bu kadar borcu varken alanı rayiç bedelin altında vermemizi halka izah edemeyiz" dedi. Balıkesir Belediyesi için Kay-Süt yanındaki arazinin çok önemli olduğunu vurgulayan Ok, "Belediyenin borcu çok olduğu için daha iyi gelir getirici bir proje yapmayı hedefliyoruz. Ancak şimdilik belirlenmiş bir projemiz yok" diye konuştu.

VALİLİK DESTEĞİ

Balıkesir merkezde yeni hizmet binası yapmak isteyen kamu kurum ve kuruluşlarının önündeki en büyük engelin arsa sorunu olduğunu söyleyen Vali Yılmaz Arslan da, "Arsa temin edemiyoruz. Bulduğumuz arsalar kent gelişme yerleri dışında oluyor. Balıkesir merkezde okul yaptırmak isteyen onlarca hayırseverimiz bekliyor" dedi. Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı'nın yeni hizmet binası için 5 yıldır yer arayışında olduğunu söyleyen Arslan, "850 yataklı bir hastane projemiz var ancak bunun için de arsa sorunumuz var. Yine aynı şekilde SGK İl Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı da yeni hizmet binaları için arsa bulamıyor. İl Jandarma Komutanlığı 5 yıldır arsa bulmadığı için yeni hizmet binasını inşa edemiyor. Bu nedenle hızlı yapılacak işlemler beklemek zorunda kalıyor. Çoğu kamu kuruluşunun hizmet binaları yetersiz. Biz de Valilik olarak kurumlarımızın bu arazi arama çalışmalarına destek olmaya çalışıyoruz" dedi.

ACİL İHTİYAÇ
Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Abdurrahim Köksal, merkezde yapılacak yeni okullar için arsa arayışlarının sürdüğünü söyleyerek, "Acil olarak 2 okul için arsaya ihtiyaç duyuyoruz. Kamulaştırmak istediğimiz arazilerin değeri yüksek. Valimizle çalışma yürütüyoruz. Merkezde yeni okul ihtiyacımız var. Özellikle yeni yapmak istediğimiz Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi ile Karesi Kız Meslek Lisesi'ne acil olarak yer arıyoruz. Bu iki okulumuzdan Karesi Kız Meslek Lisesi'nin şartları iyi değil. Okul yaptıracak onlarca hayırseverlerimizde var ancak arsa olmadığı için bu kişilerde bekliyor" diye konuştu.

"Belediyenin yeri verilmedi"

Balıkesir'de 2 devlet hastanesinin bin 74 yatakla hizmet verdiğini söyleyen İl Sağlık Müdürü Hasan Yılmaz, "Ameliyethaneler, poliklinikler yeterli fikizi şartlarda hizmet veremiyor. Arsa bulur, iki hastanemizi birleştirecek modern bir hastane yaparsak verilen hizmetin kalitesi daha da artacak. Balıkesir'deki hastanelerde tek ve iki kişilik yatak sayısı az. Planladığımız modern hastaneyle yatak sayımız 850'ye düşecek. Her odada banyo ve tuvalet olacak. Hastanemiz için en uygun yerlerden birisi belediyeye ait ama verilmiyor. 3-4 arsa üzerinde araştırma yapıyoruz. Bunlardan da sonuç çıkmaz ise Devlet Hastanesi'nin arka bahçesine yeni bir bina yaparak 450 yataklı ek bir bina hizmete sunacağız" dedi.

Kaynak: Yeni Asır – 10.01.2010 {nomultithumb}