Balıkesir-Bandırma hattı korku yüzünden açılamıyor

101 KİLOMETRE RAY DÖŞENDİ, AMA GÜVENLİK TESTİ YAPILAMAYINCA SEFERLERE BAŞLANAMADI

İzmir-İstanbul arasını 6 saate indirecek, İzmir ve Bandırma limanlarını bağlayacak bu büyük yatırım, iki yıl önce tamamlandı

Test için gerekli 1 milyon euroyu bulamayan yetkililer, yeni bir Pamukova faciasından çekindikleri için hızlı treni çalıştıramıyor

 

DEVRİM İNCE (Yeni Asır 05.12.2006)

Balıkesir-Bandırma demiryolundaki çalışmalar, 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı, ancak hızlı tren seferleri çeşitli nedenlerden dolayı bir türlü başlamadı

İzmir-İstanbul arasını 6 saate indirmesi, Bandırma Limanı'nı da İzmir Limanı'na bağlaması planlanan Balıkesir-Bandırma demiryolu, 40 milyon YTL harcanıp yaklaşık iki yıl önce tamamlandı. Ancak yeni bir Pamukova faciasından korkan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), güvenlik sertifikası olmadan demiryolunu hizmete açmadı.

Sertifika yok
TCDD'nin zorunluluğu bulunmayan güvenlik sertifikasını almak için kapısını çaldığı yetkili bir Alman kuruluşu, kurumdan 1 milyon euro istedi. Ancak 101 kilometrelik demiryolu hattında, yerel yönetimlerin yapması gereken 60 hemzemin geçidi de inşa eden, bu yolla ekstradan 10 milyon YTL harcayan TCDD, bu sertifika için gereken test ücretini vermeye yanaşmadı. Güvenlik sertifikası testi için bünyesinde bulunduğu TBMM KİT Komisyonu'na başvuran TCDD, Komisyon'dan "Yolu açmak için güvenlik sertifikası almanız zorunlu değil. Yaptığınız yola güvenmiyor musunuz? Güveniyorsanız demiryolunu açın" yanıtını aldı. Ancak yetkililer, güvenlik sertifikası olmayan yolda yaşanacak bir kazanın getireceği sıkıntıları düşünerek 2 yıl önce biten yolu hala açmadı. Tüm bürokratik engeller aşılır ve proje hayata geçerse, İstanbul'dan denizyoluyla 2.5 saatte Bandırma'ya gelen bir yolcu, elindeki biletle gecikmeden trene binecek ve 3.5 saatlik bir yolculuğun ardından toplam 6 saatte İzmir'e ulaşacak. Ayrıca demir cevheri taşıyan yük trenlerinin kullandığı demiryolu, sanayiye ve ticarete de büyük katkı yapacak.

10 tren devrildi
Son 56 yılda sadece 1732 kilometrelik demiryolunun yapıldığı Türkiye'de, 58. hükümet, İstanbul-Ankara, İstanbul-İzmir, Ankara-İzmir hatları için hızlı tren projeleri hazırladı. Balıkesir-Bandırma hattında kronikleşen sorunlar yüzünden 2004 yılında 10 ayrı yük treninin devrildiği ortaya çıktı. Bunun üzerine yaklaşık bir asır önce Fransızlar tarafından inşa edilen 101 kilometrelik Balıkesir-Bandırma demiryolu hattının standartlarının yükseltilmesi için hazırlanan plan, 2004'te hayata geçirildi. Yol yenileme çalışmalarında, 16 operatörlü, tamamen bilgisayar donanımlı yenileme makinesi kullanıldı. Bu makine, eski raylar ile traversleri çıkararak yerine yenilerini yerleştirme yeteneğine sahipti. Günde 1 kilometre yol yenilemesinin yapılabildiği bu makineye, teknik ekipler, travers montajları ve kaynak çalışmalarıyla destek verdi. Saatte hızı 130 kilometreyi geçen hızlı trenlere ait olan yeni ray tipi döşenirken, 60'a yakın yeni hemzemin geçit yapıldı. Aydınlatmalar inşa edildi. Sinyalizasyon sistemi kuruldu. Tüm bu çabaların sonunda yaklaşık 40 milyon YTL harcandı.

39 kişi ölmüştü
O dönemde bir açıklama yapan TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş, hattın önemini şu sözlerle vurguladı: "Mevcut hatla İzmir'den Bandırma'ya 6 saatte gidiliyor. Hatları yeniledikten sonra bu süre 3.5 saate inecek. Bandırma'dan İstanbul'a vapurla 2.5 saatte gidiliyor. Toplam süre 8 saatten 6 saate inecek. Şu anda her gün bir tren sefer yapıyor ve ayda 16 bin kişi taşıyor. Hatlar yenilendikten sonra yolcu sayısında büyük artış bekliyoruz"
Ancak, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk "hızlandırılmış" treni, 18 Haziran 2004'te Pamukova'da raydan çıktı. Feci kazada 39 kişi yaşamını yitirdi. Bu kaza tüm Türkiye'de TCDD yöneticilerine yönelik bir öfke patlaması yaratırken, kurumun yıllar sonra yeniden örmeye başladığı demirağlar sorgulanmaya başlandı. Bu olayın hemen ardından Aydın'da bir yük treni daha devrilince, demiryollarının atılımı bir darbe daha yedi. Bandırma-Balıkesir yolu da bu ortamda açılmadı.
Hattın, hızlı tren için ne zaman faaliyete geçirileceği merak ediliyor.

'Paramız kalmadı'
Konuyla ilgili olarak Yeni Asır'ın sorularını yanıtlayan TCDD yetkilileri, Pamukova kazasının ardından, demiryolu güvenliği konusunda üzerlerine çok gelindiğini ve bu nedenle güvenlik sertifikası almak istediklerini ifade ettiler. Yolu açmak için bu sertifika gerekli olmasa da, demiryolunun güvenliği nedeniyle ciddi bir dayanak olduğunu dile getiren yetkililer, "Bu projeye önem veriyoruz. Ancak test için paramız yok. Test dışında hattımızda ufak tefek eksikler var, ama önemli değil" dediler.

Bakan Yıldırım sözünü unuttu
Bilim Konseyi, TCDD yetkililerine, demiryolu güvenliği konusunda bir Sertifika Kurumu'ndan sertifika alınması gerektiğini bildirdi. Bunun üzerine TCDD, demiryolu güvenliği konusunda Avrupa'da sadece Alman Sertifika Kurumu'nun bulunduğunu tespit etti. Bu kuruluşla temas kuruldu. Kuruluş, test ve demiryolunda hangi tip tren, ne kadar hız yapabilir gibi araştırma için 1 milyon euro talep etti. Bu durumda TCDD, güvenlik sertifikası alınana kadar demiryolunu açmama yönünde karar aldı. KİT Komisyonu, bu iş için ödenek vermedi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 2005 yılında Balıkesir'e yaptıkları ziyaretlerde demiryolunun açılacağı sözünü verdi, ancak bu söz yerine getirilmedi.