Balık çiftliklerine tahliye şoku

İLKER ÇOBAN (HABER MERKEZİ)

İzmir Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğü, firmalara 1 ay süre tanıdı. İşletme sahipleri de soluğu Vali Kıraç'ın yanında aldı. Sorunun çözümü için çalışma başlatıldı

İzmir Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğü, Urla ve Karaburun'da üretim yapan 15 civarındaki balık çiftliğinin kıyıda bulunan yem, balık ve personel transferi amacıyla kullandıkları lojistik tesisleri 1 ay içinde tahliye etmesi için yazı gönderdi. Bu tesisler olmadan üretim yapmalarının imkansız olduğunu belirten çiftlik sahiplerinin yardım istediği İzmir Valisi Cahit Kıraç, sorunun çözümü için çalışma başlattıklarını açıkladı.

AYDIN GÖREVLENDİRİLDİ
Balık üretim kafeslerini açık denize taşıyan çiftliklerin başı bu kez, kıyıda olması gereken lojistik tesisleri ile derde girdi. İzmir Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğü'nün gönderdiği yazı üzerine harekete geçen çiftlik sahipleri, soluğu İzmir Valiliği'nde aldı. Çiftlik sahiplerini dinledikten sonra sorunun çözümü için çalışma başlatan Vali Kıraç, Kriz Merkezi'nden Sorumlu Vali Yardımcısı Mustafa Aydın'ı konunun çözümüyle ilgili koordinatör olarak görevlendirdi. Aydın ve çiftlik sahiplerinin temsilcisi olan İzmir Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği, konuyla ilgili çalışma başlattı.
Aydın ve ekibi tarafından hazırlanan raporda, öncelikle çiftliklerin kıyı kenar çizgisi ile ilgili harita hazırlayarak Bayındırlık Bakanlığı'na, ardından da SİT sorununun çözümü için koruma amaçlı imar planları yaptırarak Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'na onaylatmaları gerektiği belirtildi. Öte yandan orman sahasında kalan lojistik tesisler için Çevre ve Orman Bakanlığı'na yazı gönderen Valilik, Orman Arazileri'nin Tahsisi Hakkındaki Yönetmelik içerisine, "balık çiftliklerinin lojistik yapıları" şeklindeki ifadenin alınmasını istedi. Valilik ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan da Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararları ile ilgili sorunun çözümü konusunda yardım istedi.
Çitliklerin yılda 30 bin ton ihracat yaptıklarını belirten Kıraç, sorunu görmezden gelemeyeceklerini ifade etti. Çiftlik sahiplerinin yaşadığı sorun için "Kendimiz dertlendik" diyen Kıraç, şöyle konuştu: "Bu bizim çözmemiz gereken bir konu. Katma değeri en yüksek olan ürün balık ve ihracatta sınırları zorlayan sektör de kültür balıkçılığı sektörü. Mevzuattan kaynaklanan sıkıntı var. Mevzuatı uygulamak da idarenin asli görevi. Bu yapılmazsa birçoğunun kapanması gerekiyor. Bir taraftan işsizlikle mücadele ve ihracatı artırmaktan söz ediyoruz. Ama öbür taraftan da ihracatın durmasını sağlayacak noktadayız. Bu durumda 'mevzuatı uygulamayalım' diyemeyiz. Çözüm için yeni öneriler getirdik. Olumlu yanıt bekliyoruz."

İzmir Valisi Kıraç'a teşekkür ettiler
Vali Kıraç'ın konunun çözümü için elini taşın altına koyduğunu ve kendisine üreticiler olarak teşekkür ettiklerini belirten İzmir Su Ürünleri Birliği Başkanı Hasan Girenes, kıyıdaki lojistik tesisler olmadan üretim yapmalarının mümkün olmadığını söyledi. Tek katlı küçük yapılar olarak uzun zamandır faaliyet gösteren tesislerin yasal çerçeveye oturtulması gerektiğini ifade eden Girenes, "Sayın Vali, sorunun çözümü için ilgili kurumları seferber ederek çalışma başlattı. Her türlü imkanı da zorluyor. Ayrıca Tarım Bakanlığı da sorunun çözümü için çalışıyor" dedi.

 

Kaynak: Yeni Asır – 11.02.2011