Balık çiftlikleri 1.5 yıl süre kazanıyor

Balık çiftlikleri 1.5 yıl süre kazanıyor

nedim.atilla@aksam.com.tr

Uzun süredir gündemde bulunan balık çiftliklerinin 13 Mayıs 2007 tarihi itibarıyla açık denize taşınmaları için bir yönetmelik çıkarılmıştı. Haftalık olarak yayımlanan Gözlem Gazetesi’nde okuduğumuz Serkan Aksüyek’in haberine göre bu çiftlikler 1.5 yıl ek süre kazanmış durumdalar.

1.5 yıl ek süre kazanılması ise Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin, “13 Mayıs’a kadar kafeslere yavru konulmasına izin vereceğiz” şeklindeki demeci ile “zımnen” yani “örtülü olarak” kabul edilmiş görünüyor. Balıkların kafeslerdeki büyüme sürelerinin ortalama 16-18 ay olduğu kabul edilerek bu yargıya ulaşılıyor. Gözlem’deki haberden anladığımız kadarı ile sektör temsilcileri ise tebliğle konulan hükmün, ancak yeni bir tebliğ ile uzatılacağı görüşünde ve Pepe’nin “zımnen” yaptığı açıklamayı da yetersiz görüyor.

Biraz gerilere giderek bilgi tazeleyecek olursak. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 24 Ocak 2007 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan tebliği ile hassas alan niteliğindeki kapalı koy ve körfez alanlarında faaliyet gösteren balık çiftliklerine taşınmaları için 13 Mayıs’a kadar ek süre verilmişti. Çiftlikçiler de tebliğin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’a dava açmışlardı. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe sürpriz bir açıklama yaparak tebliğde belirtilen tarih olan 13 Mayıs 2007’ye kadar yavru balık konulmasına izin vereceklerini söyledi. Bu tarihten itibaren balıkların hasatları yapılıncaya kadar taşınması gereken çiftliklerin, kafeslerine yavru balık koymalarına engel olacaklarını açıklayan Pepe, bu konuda ilgili kamu kurumlarına talimat verildiğini açıklamış.

Bodrum ve Çeşme bölgelerinde ağırlıklı olarak yetiştirilen çipura ve levrek balıklarının ortalama kafes büyüme süresi 16 ila 18 ay arasında değişiyor. Balıklar bu süre sonunda porsiyonluk büyüklüğe ulaşarak (yaklaşık 330 gr) hasadı yapılıyor. Pepe şöyle demiş: “Valiliklere gerekli talimatları gönderiyoruz. 13 Mayıs’tan itibaren çiftliklere yavru alınmayacak. Tarım İl Müdürlüğü ve Çevre İl Müdürlüğü ekiplerimiz gerekli kontrolleri en sıkı şekilde yapacaklar, gerekli tutanaklar tutulacak. Balıklar hasat edilinceye kadar geçecek sürede çiftliklerin mevcut yerlerinde çalışmalarına izin vereceğiz. O süre içinde yeni üretim alanları belirleyerek, taşınmalarını zorunlu hale getirdik” Bu konu daha çok konuşulacağa benzer…Bizans’a kafa tutan Dev

İzmir’in “Fuarlar ve Kongreler Kenti” olması için yıllardır mücadele veriliyor. Ancak, altyapı yetersizliği nedeniyle zaman zaman büyük fuar ve organizasyonlar ne yazık ki İzmir’e getirilemiyor. Şimdi İzmirli bir firmanın başarı öyküsünü anlatmak şart oldu. Dev Fuarcılık Şirketi, İzmir’den başlattığı Eczacılık Fuarı’nı İstanbul’da çok büyük başarıyla 6. kez yapıp, kentimize geri döndü. Aslında bu konuda bir İzmirli olarak hem üzülüyoruz hem de seviniyoruz. Üzüntümüz, bu çaplı bir fuarın İzmir’de başlayıp, İstanbul’a kaçırılması. Sevincimiz ise bir İzmirli firmanın İstanbul’da fuarcılığın devleri arasında rekabete girişmesi ve başarması. Hem de uluslararası organizasyonların gözde mekanı İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda bunun gerçekleşmesi.

Lütfi Kırdar, 3.500 kişinin aynı anda bir arada oturabileceği, beş yıldızlı bir gala yemeğinin gerçekleşebildiği İstanbul’daki tek mekan. Otellerin arasında teknik altyapısı ile fuar ve kongreler için en değerli alan olan Lütfi Kırdar’daki 8 bin metrekarelik alanda Dev Fuarcılık 3 gün boyunca sektörün tüm bileşenlerini aynı platformda buluşturdu. 170 dolayındaki firma ve kurumun katıldığı, sadece sağlık profesyonellerine açık olan fuarı bu sürede 17 bin 500 kişi ziyaret etti. Geçmişte İzmir Fuarı’nda da görev yapan Dev Ajans Başkanı Erhan Gölbey, 6 yıl önce dünyadaki tüm örneklerini inceleyerek ve geliştirerek bölgesel boyutta İzmir’de başlattıkları Eczacılık Fuarı’nın geldiği noktadan gurur duyduklarını söylüyor. İstanbul’da İzmirli bir fuar şirketinin fuar yapmadığını hatırlatan Erhan Gölbey, “Önümüzdeki yıl bu fuarı uluslar arası boyuta getiriyoruz” diyor. Biz de kendisini kutluyoruz.

Akşam – 28.04.2007{nomultithumb}