Bağkur’a yargı şoku

 Genel Müdürlük yeşil alan imarını iptal ettirmek isterken elindeki hizmet binası izninden de oldu

ERTAN GÜRCANER

Bağkur Genel Müdürlüğü'nin "yeşil alan" imarını iptal ettirmek için açtığı dava aleyhte sonuçlandı. Karara göre Bağkur, Konak'taki arsasına hizmet binası yapamayacak.
Konak Meydanı cepheli arsasına yeni bir hizmet binası yaptırmak isteyen Bağkur, "yeşil alan" imarı engeline takılınca bunu iptal ettirmek için 2002 yılında dava açtı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ise 2005 yılında Bağkur'un hizmet binası yapımına olanak sağlayacak plan değişikliğini yaparak Genel Müdürlük'ten davayı geri çekmesini istedi. Ancak gerekli plan değişikliği yapılmasına karşın Bağkur davayı çekmedi.
Ancak Genel Müdürlük davanın aleyhlerine sonuçlanmasıyla büyük bir şok yaşadı. İzmir 1. İdare Mahkemesi'nin kararına göre Bağkur, arsasına hizmet binası yapamayacak.
Büyükşehir Belediye Meclisi de, mahkeme kararına uyarak temmuz ayında arsayı yeniden yeşil alana çevirirse, Bağkur yeni binasını yapamayacak. Bağkur inşa etmeyi öngördüğü yeni hizmet binasından olurken Konak Meydanı da eski yeşil alanı yeniden kazanacak.

Kocaoğlu ne diyor?
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, arsanın Bağkur tarafından inşaat ihalesi bile yapılmış olmasına karşın Kemeraltı Koruma Amaçlı İmar Planı yapılırken yeşil alan ilan edilmesi nedeniyle önemli bir sorun olduğunu söyledi.
Bağkur'un başvurusu üzerine kentteki bir sorunu çözmek için harekete geçtiklerini belirten Kocaoğlu konuya ilişkin şunları söyledi: "Bağkur yetkililerinin buranın imara açılması yönünde bir talepleri vardı. Biz de kendilerine belediye aleyhine açtıkları davayı çekerlerse, planı gözden geçireceğimizi söyledik. Koruma Kurulu'nda da konu görüşülürken hizmet binası yapılması yönünde olumlu tavır takınacağımızı söyledik. Ancak, cephesini bölgeyi bozmayacak şekilde yapmalarını istedik. Bağkur bize ne dava açmayacaklarına dair taahhütname verdi, ne de davayı geri çektiler. Kazanacaklarına inanıyorlardı" dedi.
Davanın Büyükşehir lehine sonuçlandığını dile getiren Kocaoğlu, Bağkur Genel Müdürlüğü'nü arayarak, yargı kararına uyacaklarını söylediğini açıkladı. Büyükşehir Belediyesi'nin sözünde durduğunu söyleyen Kocaoğlu, "Bağkur sözünü yerine getirmedi. Biz yargı kararına uymak zorundayız" açıklamasını yaptı.

Yeni Asır -26.06.2007