Başkan’ın “baraj” ısrarı

Başkan’ın "baraj" ısrarı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ocak ayı oturumlarında yapımı yılan hikayesine dönen Çamlı Barajı gündeme geldi. Oturumu yöneten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Barajla ilgili raporları başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili bakanlıklara gönderdiklerini söyledi.

<Fırat SOYLU>

Kocaoğlu ayrıca Başbakan Erdoğan, Enerji Bakanı Hilmi Güler ve Çevre Bakanı Veysel Eroğlu’ndan konuyla ilgili randevu talebinde bulunduklarını söyledi.

Bakanlık izin vermedi
Baraj ile ilgili istedikleri ÇED raporunu alamadıklarını belirten Kocaoğlu, “Başvurumuza olumsuz yanıt aldık. Çevre Bakanlığı bu baraja İzmir’in ihtiyacı olmadığını çevre barajlar Gördes ve Çağlayan’dan bu ihtiyacın karşılanabileceğini söyledi. İzmir için Efem Çukuru’ndan altın aranması kentin gelişimi açısından belki yararlı olur. Ancak küresel ısınma varken Baraja izin verilmemesi ilginç” dedi. Meclis oturumundan ayrıca AKP grubunda Başkan Vekilliği seçimleri yapıldı. Bir önceki dönem Ahmet Kenan Çakal’ın Başkan Vekili olduğu AKP grubunda bu kez geçen dönem seçimi kaybeden Selim Gökdemir seçildi. Oylamaya tek aday giren Gökdemir görevini meclis oturumunda Çakal’dan devraldı. AKP grubuna ayrıca Bülent Delican’ın yerine grup sözcülüğüne Fevzi Aydın getirilirken, grup sekreterliği görevine Ali Rıza Evcim bir kez daha seçildi.

Yenigün / 16.01.2008