Bakanlık onaylı ‘konut’ hastane

<Gazete Yenigün – 07.08.2007{nomultithumb}>

Konut imar planlı arazi, Bakanlık izniyle Büyükşehir meclisinden ‘sağlık tesisi’ olarak geçti ama Buca Belediyesi’nden geri döndü. Tepkiler ise sürüyor
Buca’nın girişinde yer alan Doruk Tıp Merkezi adında kullanılan binanın imar planlarında sağlık tesisi olmadığı ortaya çıktı. Her şey konut alanı üzerinde inşa edilen apartmanın sağlık tesisine çevrilmek istenmesiyle patlak verdi.Altı işyeri üst katları ise konut olarak planlanan apartman yaklaşık 2 yıldır tedavi merkezi olarak kullanıldı. Üzerinde bina olmasına rağmen arsada hiç bir şey yokmuş gibi yapı izni istendi. Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu’nda da tartışıldıktan sonra meclisten geçen karar ile konut arsasına ‘Sağlık tesisi’ izni verildi… Büyükşehir’den sonra Buca Belediye meclisine de gelen karar, detaylı inceleme için komisyonlara gönderildi.
Ortağı AKP’li iddiası
Buca Belediyesi meclis toplantısında da krize neden olan kararın yasalara uygun olmadığını belirten CHP Grup Başkan Vekili Ali Rıza Kaya, “Sağlık tesisi olmayan yer için izin alınmaya çalışılıyor” dedi. Konut ve uygunsuz binalara yapılan özel hastane ve tıp merkezlerine yönelik yapılan afların yürütmesinin durdurulduğunu da belirtti. Kaya, Doruk Tıp Merkezi’nin sahibinin 2004 yılında Buca Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Cafer Büyükalmus olduğunu iddia ederek konunun ayrıntısıyla incelenmesi gerektiğini vurguladı.Büyükşehir Belediye İmar Komisyonu Başkanı Bilgin Erünal ise, “Yasal olmayana izin vermeyiz. Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Sağlık Merkezi Olur’ yazısı ile geldiği için gerekli izni verdik’ diye konuştu. Kendileri gibi İzmir’de 50 tane hastane olduğunu belirten Dr. Cafer Büyükalmus ise, “Buca Tıp Merkezi de bizimle aynı şartları taşımasına rağmen izin verildi. Bakanlıktan onaylı olarak Büyükşehir Belediyesi’nden geçen kararın tekrar belediyeye sorulması Türkiye’nin hiçbir yerinde yok” diye konuştu.