Bakanlık, İnciraltı için plan hazırladı

İzmir’in tartışmalı bölgesi İnciraltı bu kez mart ayında masaya yatırılacak Bakanlığın hazırladığı ''Koruma Amaçlı İmar Planı'' taslağı halka sunulacak

 UTKU BOLULU İzmir DHA

İzmir’in talip olduğu EXPO 2015’in yapılacağı yer olma olasılığı bulunan Balçova İnciraltı’nın imar planı ile ilgili tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İnciraltı bölgesinde Koruma Amaçlı İmar Plan taslağı hazırladığı ortaya çıktı. Taslak imar planın mart ayında yapılacak iki ayrı toplantıda kamuoyunun görüşüne sunulacağı belirtildi.
Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl kasım ayında yaptığı ''İnciraltı’nın geleceğini birlikte kuruyoruz'' adı altında dört gün süren arama konferansı yapmasına karşın Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bölge için plan taslağı hazırladığı ortaya çıktı.

Turizm bölgesi ilan edildi
İnciraltı’nın 1991 yılında turizm bölgesi ilan edilmesi ve doğal SİT olması nedeniyle plan yapma yetkisine sahip olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü aracılığıyla Büyükşehir ve Balçova Belediyeleri’ne halk tanıtım toplantıları düzenlenmesi için yazı gönderdi. Balçova Belediyesi de, bakanlığın talimatı üzerine plan yapımındaki aşamalardan biri olan halk tanıtım toplantılarını organize etti. 

Marta iki toplantı yapılacak
Buna göre İnciraltı-Bahçelerarası Koruma Amaçlı İmar Planı için iki toplantı yapılacak. İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu’ndaki toplantıların ilki 13 mart, ikincisi ise 20 mart günü gerçekleştirilecek. Bakanlığın gönderdiği yazıda ilk toplantıda, ''Planlanan kararların oluşturulmasından önce sorunlar, olanaklar, vizyon, hedefler, araçlar ve stratejilerin oluşturulması'', ikinci toplantıda ise ''Taslak planın görüşülmesi'' konularının sonuçlandırılacağı bildirildi. Balçova Belediyesi de toplantıyı ilanla İnciraltı halkı, muhtarlar ve sivil toplum örgütlerine duyurdu. Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Tolga Çilingir, ''Koruma Amaçlı İmar Planı’nda turizm bölgesi kararını, 1, 2 ve 3. derece SİT kararları ile tarımsal nitelikli toprak kararları dikkate alınmalı. Bütünleşik tasarım ve uygulama projesi geliştirilmeli. Kıyı alanları, doğa güzellikler korunmalı. Plan ulusal bir yarışmayla elde edilmeli. Mülkiyet problemini çözmek için mutabakat aranmalı. Bu süreçte de yapıcı olmak, tüm fikirlere saygılı olmak gerekir'' dedi.

Milliyet Ege -26.02.2007