Başkanların da şikayeti var

Sadece yayalara açık olması gereken yollara, taşıtların girmesi belediyeleri de çaresiz bıraktı. Çözüm için farklı öneriler ortaya atıldı

EMRE BİNİCİ İzmir Milliyet

İzmir’de Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi’nin kararıyla, trafiğine kapalı tutulması gereken sevgi yolları ve çarşılarda vızır vızır araç işlemesi halkın tepkisine yol açtı. Vatandaşlar, sadece 09.00-10.00, 21.00-22.00 saatleri arasında araç girişine izin verilmesi gereken yaya yollarında yasaklara uyulmasını istedi. Kuralların uygulanmasından sorumlu olan ilçe belediyeleri de aynı sıkıntıdan yakındı.
Özellikle Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Karşıyaka Kemalpaşa Caddesi, Kemeraltı ve Mimar Kemalettin Caddesi’nde yaşanan ve yayaların güvenliğini riske düşüren ihlallere ilişkin belediye başkanları şöyle dedi:

Bir yıl daha bekleyin
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak: Karşıyaka’daki Kemalpaşa Caddesi çarşıdır. Çalışan, hareketli bir yerdir. Günde 100-110 bin kişi buraya geliyor. Araç girişini mümkün olduğu kadar yasakladık. Ancak çevrede, bu caddeye dikey yşa da paralel yaklaşık 30 sokak bulunuyor. Kontrol zor. Bu bağlantılarda da sıkıntı doğuyor. Çünkü çarşı büyük, bazı sokaklarda araçlar kalıyor, yasaklı saatlerde de hareket ettiriliyor. Bu durumdan biz de rahatsızız. Cezai işlemler yapıyoruz. Ancak sorun, hemen çarşının sonundaki metro hattnın devre girmesiyle çözülecek. Tüm sokakların giriş-çıkışları yeniden düzenlenecek. O zaman çarşı sadece yayalara açık olacak. Bu nedenle nihai çözüm için bir yıl daha beklemek gerekir. O zaman müthiş rahatlama olacak…

Bizim boyumuzu aşar
Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ: Sevgi yolları ve çarşılarının kontrolü konusunda üçlü bir yapı var. İlçe belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve trafik polisi. Bu üç birimin ortak çalışması lazım. Mimar Kemalettin Caddesi’nde özel bir durum var. Orayı, daha önce varılan mutabakat gereği esnaf derneği yönetiyor. Birtakım zaafiyetler doğuyor, dernek duruma hakim olamıyor. Bir iki gün operasyon yaptık. Büyükşehir Belediyesi’nin çekicileri, bölgeye yasak olan saatlerde giren ya da park edilen araçları topladı. Tepki aldık. Kimi yerlerde bariyerleri kesiyorlar. Bir kişinin başında durup komuta edeceği hidrolik sistemle açılıp kapanan bariyerler konulabilir. Ama bu da personel demek. Örneğin Kemeraltı’na en az 30 yerden giriş var. 100 kişiyi çalıştırmak lazım. Bizim boyumuzu aşar. Çözüm için çok başlılığı sona erdirmek, koordinasyonu sağlamak gerekir.

VATANDAŞ DİYOR Kİ

Bülent Seçkin, (45-emekli):

Yaya trafiğinin yoğun olduğu saatlerde araç girişlerine kesinlikle izin verilmemeli. Yasaklara uyulmalı.

Kubilay Savaş, (53-Boyacı):

Bu yollar gezmek, alışveriş yapmak isteyenler için ayrılmış. Yasaklar var ama pek uyan yok.

Yakup Çakır, (32-Mühendis):

Gündüzleri bu tür yolara hiçbir araç girmemeli. Özellikle bisikletler, motosikletler çok tehlikeli oluyor.

Can Er, (35-Kuyumcu):

Belediye girişleri engellemeye çalışıyor ama sonuç alınmıyor. Vatandaşı bilinçlendirmek lazım. Başka türlü çözülmez.

Adem Ekinci, (27-Tezgahtar):

Ortalıkta dolaşan bisikletler yayalara çarpıyor. Gece ya da erken saatlerde araçlar alınıp dışarı çıkarılsın.

Naki Alpsan, (29-Tüccar):

Hiç araç girmemeli. Esnaf malını el arabasıyla taşısın. Burası yayalar için yapılmış. Karolar bile bozuluyor.

Nazan Dokuz, (36-Muhasebeci):

Araçlardan son derece rahatsızız. Tehlike yaratıyorlar. Hiçbir araç çarşıya, sevgi yollarına alınmamalı.

Nurcan Bekrimustafaoğlu, (47-Serbest meslek):

Araçlar yüzünden rahat yürüyemiyoruz, alışveriş yapamıyoruz. Yasaklara uysunlar.

Milliyet Ege -21.04.2007