Başkanlardan ikinci havaalanına destek

CHP milletvekili Kemal Anadol, Çiğli Kaklıç’taki askeri havaalanının sivil uçuşlara açılması için öneride bulundu. Bu teklife Bakırçay’daki ilçelerin belediye başkanlarından tam destek geldi

İZMİR Milliyet EGE – 28.09.2007{nomultithumb}

CHP Meclis Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Kemal Anadol’un, Çiğli’de askeri amaçla kullanılan Kaklıç Havaalanı’nın sivil uçuşa açılmasını önermesi geniş yankı buldu. Anadol’un bu önerisine Karşıyaka, Çiğli, Bergama, Dikili, Foça ve Menemen belediye başkanlarından destek geldi. Başkanlar, Kaklıç Havalanı’nın sivillere açılmasıyla ‘İzmir’in kuzeyinin hareketleneceği ve turizminin daha da gelişeceği’ görüşünde birleşti. İşte başkanların görüşleri:

EXPO 2015 için mutlaka açılmalı
Cevat Durak (Karşıyaka-CHP): Kaklıç Havaalanı’nın belli saatlerde sivillere açılması bölgemize büyük katkı sağlayacaktır. Bu, olmayacak bir proje değil. Bir an önce yürürlüğe girmesini istiyoruz. Milano’yla yarıştığımız Dünya Sergisi EXPO’yu İzmir’e istiyorsanız ikinci bir havalimanını şart.
Ensari Bulut (Çiğli-CHP): Kaklıç’taki askeri havaalanı eğer sivillere açılırsa bölgemiz için büyük avantaj sağlar. Böyle bir avantajı doğrusu kaçırmak istemem. Bu havaalanı hem Çiğli hem de Bakırçay bölgesi açasından çok iyi olur.

İzmir’in kuzeyi de çok hareketlenir
Raşit Ürper (Bergama-AKP): Güneyde Adnan Menderes Havaalanı var. Kuzeyde de Kaklıç Askeri Havaalanı sivil uçuşlara açılırsa Bergama turizminin gelişmesi bakımından bu konu büyük önem taşıyor. Girişimciler, havalimanlarının yatırım yapacağı bölgeye yakınlığını dikkate alıyor. Kaklıç’ın sivillere açılmasıyla birlikte bölgemiz hareketlenecektir.
Gökhan Demira€ (Foça-CHP): Kaklıç Havaalanı’nın sivillere açılmasıyla İzmir’in kuzeyi her yönden kazanır. Bu konuyu çok önemsiyoruz. Bir an önce sivil uçuşlara açılmalı.

Sözde değil özde samimiyetlerini görelim
Osman Özgüven (Dikili-SHP): Kaklıç’ın sivil uçuşlara açılması bölge turizmi ve gelişimi açısından çok iyi olur. Şu anda Kuzey Ege’de sadece Balıkesir’in Edremit Havaalanı var. O da belli günlerde hizmet veriyor. Eğer Kaklıç sivil uçuşlara açılırsa bu bölge de adeta uçuşa geçer.
Tahir Şahin (Menemen-Bağımsız): Çağdaş kentler için su ne kadar önemliyse, ulaşım da o kadar önemlidir. İzmir’in güneyindeki Adnan Menderes’e alternatif olarak kuzeyde de Kaklıç Havaalanı’nın sivil uçuşlara açılması çok doğru bir karar olacaktır. İzmir’i düşündüklerini söyleyenlerin sözde değil, özde samimiyetlerini görmek istiyoruz.